20.6 C
Știri de ultima orăSportBaschet (m): SCM-U Craiova, învinsă după prelungiri de Oradea

Baschet (m): SCM-U Craiova, învinsă după prelungiri de Oradea

Craiovenii (în alb) au fost aproape de o victorie în faţa campioanei (foto: Lucian Anghel)

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a fost aproape de o victorie mare în această seară, în disputa cu campioana CSM CSU Oradea. Bihorenii au avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a se impune în Bănie cu scorul de 87-82 (17-18, 14-20, 17-14, 24-20, 15-10)

Campionii au dus meciul în prelungiri, după ce au egalat din două libere, dictate de arbitru la după expirarea timpului regulamentar.

Craiovenii au protestat la decizia brigăzii de arbitrii, considerând că nu a fost fault pe aruncare, dar s-au arătat nemulţumiţi de uşurinţa cu care cei trei arbitrii au dictat faulturi împotriva echipei antrenate de Vladimir Vuksanovic.

Trei jucători, Bureau, Burlacu şi Corneanu, au părăsit terenul mai devreme după că au acumulat câte cinci greşeli personale.

Pentru SCM-U au jucat: Taylor 19 puncte, Bureau 2, Fraseniuc 2, Damian, Burlacu 16, Gavrilă 2, Corneanu 5, Abrams 17, Aktas, Lee 4, Hargrove 15.

Runda următoare, oltenii, care au patru victorii şi 11 înfrângeri, vor juca în deplasare cu Dinamo Bucureşti.