Știri de ultima orăSportFotbal - CSU Craiova, victorioasă cu Jagiellonia

Fotbal – CSU Craiova, victorioasă cu Jagiellonia

Bawab (la mingea) a trecut de polonezi ca printre "jaloane" (foto: Alexandru Vîrtosu)
Bawab (la mingea) a trecut de polonezi ca printre „jaloane” (foto: Alexandru Vîrtosu)

Formația CS Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 2-1 în partida amicală disputată vineri, în stațiunea Belek – Antalya, în compania echipei poloneze Jagiellonia Bialstok. Alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 22, prin Bawab, care a reluat cu capul, de la opt metri, o centrare venită de pe dreapta, de la Achim. Polonezii au restabilit egalitatea în minutul 27 prin Gajos, după un presupus fault al lui Frăsinescu. Golul victoriei craiovene a fost reușit de Mateiu, cu un șut din marginea careului mare, ușor lateral stânga (’73).

CSU, repriza 1: Straton – Achim, Frăsinescu, Acka, Sin – Manea, Madson, Târnăcop, Varga – Bawab, Ivan.

CSU, repriza a 2-a: Straton – Marcu, Kay, Izvoranu, Briceag – Luciano, Brandan, Mateiu, Ericson (’84, Ivan) – Băluță, Herghelegiu. Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârțu.

Jagiellonia: Dragowski – Grzyb, Tyminski, Romanciuk, Madeira, Pawlowski, Dzalamidze, Mackiewicz, Wasiliuk, Tarasovs, Gajos. Au mai intrat: Baran – Modelski, Tuszynski, Mystkowski, Pazdan, Frankowski, Pawlik. Antrenor: Michal Probierz.