17.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportKipyego și Paula Todoran au câştigat Maratonul Internaţional Bucureşti

Kipyego și Paula Todoran au câştigat Maratonul Internaţional Bucureşti

Kenyanul Michael Kipkorir Kipyego a câştigat, ieri, a şaptea ediţie a Maratonului Internaţional Bucureşti Reiffeisen Bank, stabilind recordul cursei la 2 ore, 13 minute şi 37 de secunde, după cum informează Mediafax.

El a fost urmat în clasament de alţi doi conaţionalii de-ai săi, Matui Amos Tirop (2.14.41) şi Kirui Stanley Kipkoech (2.20.45).
Cursa feminină de maraton a fost câştigată în pemieră de o româncă, Paula Claudia Todoran, legitimată la CSM Zalău, cu timpul de 2 ore, 41 de minute şi 23 de secunde. Ea a fost urmată de Kipruta Caroline Jemeli din Kenya (2.47.23) şi Adela Paulină Băltoi, de la CS Pandurii Târgu Jiu, cu 2.55.09.
La proba de semimaraton s-a impus Alexandru Nicolae Soare, care a terminat cursa în 1.04.53, fiind urmat de kenyenii Stanley Tarus (1.05.02) şi Nelson Cherutich
(1.05.45). La feminin, primele două locuri au fost ocupate de sportive române, Mădălina Monica Florea (1.15.51) şi Mihaela Maria Prundus (1.18.19), locul trei fiind al polonezei Anna Celinska (1.23.55).
La Campionatele Naţionale de Maraton, care au avut loc în cadrul Maratonului Internaţional Bucureşti, câştigător a ieşit Sorin Mineran, de la ACS Run for Agro, cu timpul 2.30.47, fiind urmat de Ştefan Lupulescu, de la CS Pandurii Târgu Jiu (2.32.14) şi Ionuţ Ghiţă, de la CSU Galaţi (2.35.33).
Campioană naţională la maraton a ieşit Paula Claudia Tudoran, câştigătoarea cursei feminine a Maratonului Internaţional Bucureşti (2.41.23). Medalia de argint a fost câştigată de Adela Paulină Băltoi (2.55.09), iar cea de bronz de Alina Nicoleta Petrescu (2.55.42).
Fosta campioană olimpică la proba de maraton, Constantina Diţă, s-a retras ieri din activitate, în cadrul celei de-a şaptea ediţii a Maratonului Internaţional Bucureşti, concurând în echipa Fundaţiei Olimpice Române.
La cele şapte probe ale Maratonului Internaţional Bucureşti Raiffeisen Bank, care au avut loc sâmbătă şi duminică, cu plecare din faţă Casei Poporului, au participat aproape 9.000 de oameni, un record al competiţiei, dintre care 2.000 au fost copii.