10 C
Știri de ultima orăLocalDoljŞapte medalii la semimaraton

Şapte medalii la semimaraton

Atleţii de la CSM Craiova au cucerit şapte medalii la Campionatul Naţional de semimaraton, desfăşurat sâmbătă la Cluj. Marius Ionescu a cucerit aurul la individual, dar şi cu echipa, din care au mai făcut parte Andrei Ştefana, Marius Buşcă şi Mădălin Ionescu. Andreea Ghiţă s-a întors acasă cu patru medalii: titlul de campioană la tineret, bronz la senioare – individual, argint (tineret) şi bronz (senioare) cu echipa, din care au mai făcut parte Corina Pârvu şi Alina Băţilă. Andrei Ştefana a fost foarte aproape de medalie şi la individual, clasându-se pe locul patru. Ceilalţi sportivi de la CSM au încheiat cursa pe următoarele locuri: Marius Buşcă – locul şapte, Daniel Ion – locul 33 la seniori şi locul 9 la juniori I, Mădălin Ionescu – locul 34, Aurel Rotaru – locul 44 la seniori, locul 18 la juniori I. Şi CS Universitatea Craiova a avut o sportivă pe podium la Cluj, Luminiţa Achim, care a obţinut medalia de argint la tineret, iar la senioare s-a clasat pe locul cinci.
Competiţia a reunit 88 de atleţi (67 la masculin, 21 la feminin).