13.9 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAlexandra Piscupescu, sportiva anului la Federaţia Română de Gimnastică Ritmică

Alexandra Piscupescu, sportiva anului la Federaţia Română de Gimnastică Ritmică

Alexandra Piscupescu (foto) a fost desemnată cea mai bună sportivă a anului 2013 de către Federaţia Română de Gimnastică Ritmică (FRGR), informează Agerpres. Piscupescu (CS Olimpia Bucureşti) a reuşit anul acesta să obţină două clasări pe locul doi, la cerc şi minge, şi un loc trei, la panglică, în finalele pe obiecte la Cupa Mondială de gimnastică ritmică desfăşurată în premieră în ţara noastră, la Bucureşti, în luna aprilie, precum şi locul 5 în concursul individual.

De asemenea, Alexandra Piscupescu a ocupat locul 17 în concursul individual din cadrul Campionatelor Mondiale de la Kiev.
Pe locul secund în ierarhia alcătuită de FRGR s-a clasat Adriana Teocan (CS Olimpia Bucureşti), podiumul fiind completat de Luiza Filiorianu (CS Olimpia Bucureşti).