12.6 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportGorjenii, răpuşi de „câini“ în Groapă

Gorjenii, răpuşi de „câini“ în Groapă

Vicecampioana României, Pandurii Târgu Jiu, a pierdut cu 1-0 partida disputată miercuri seară, în Capitală, cu Dinamo Bucureşti şi astfel a părăsit Cupa României în faza sferturilor de finală. Unicul gol al meciului a fost marcat de Dragoş Grigore dintr-un penalti dictat de „centralul“ Alexandru Tudor după un henţ involuntar comis de Iulian Mamele (’62).
Dinamo: Bălgrădean – Rus, Durimel (’19, Luchin), Dr. Grigore, Grecu (’89, Şerban) – Boubacar, Thicot – C. Matei (’70, Lazăr), Elton Figueiredo, Curtean – Ţucudean. Antrenor: Flavius Stoican.
Pandurii: Stanca – Unguruşan (’46, Pleaşcă), Christou (’80, Adrovic), Mamele, Momcilovic – Breeveld, Elton Da Silva – Buleică (’67, Shamsin), Eric, Nicoară – Dos Santos. Antrenor: Cristi Pustai.
Cartonaşe galbene: Curtean, Grigore, Luchin, Bălgrădean, Elton / Mamele, Dos Santos, Breeveld.
Au arbitrat: Alexandru Tudor – Cristi Nica, Octavian Şovre.
„Ştiam că ne va fi greu. Atât am putut. Dacă nu marchezi, nu ai cum să te califici. Nu sunt mulţumit când pierd. Am anticipat că va fi greu, am avut mulţi jucători obosiţi şi accidentaţi. Îmi pare rău că am jucat acum în cupă, am fi preferat să o facem mai devreme. Felicit echipa gazdă, joacă bine pe teren propriu. Am avut parte de un arbitraj impecabil“, a declarat tehnicianul oltenilor, Cristi Pustai, la Sport.ro.
În afară de Dinamo, în semifinalele Cupei României s-au mai calificat Astra Giurgiu, care a dispus marţi cu 3-0 de Viitorul Constanţa, Petrolul Ploieşti, prahovenii trecând miercuri cu scorul de 4-2, în prelungiri, de FC Vaslui, şi Steaua, care a dispus ieri seară cu 2-0 de Oţelul Galaţi.