19.8 C
Știri de ultima orăSportCSU, eliminată din Cupă

CSU, eliminată din Cupă

După 1-1 în campionat, cu Gloria Bistriţa, CS Universitatea Craiova nu a cunoscut victoria nici în Cupa României, fiind eliminată, ieri, în faza a V-a a competiţiei. Trupa lui Erik Lincar s-a văzut depăşită de Chindia (Liga a III-a), la Târgovişte, cu scorul de 3-1, rezultatul fiind stabilit în prelungiri, după ce în timpul regulamentar scorul fusese egal. Gazdele au deschis scorul prin Cherchez (‘36), apoi Dragalina a egalat dintr-o lovitură de la 11 metri obţinută de Albert Voinea (‘75), iar în prelungiri gazdele au marcat prin Grigore (‘112) şi Lucian Pârvu (‘115), ultimul fiind refuzat în această vară de staff-ul tehnic al alb-albaştrilor. Gruparea din Bănie a încheiat meciul având doi oameni eliminaţi, ambii pentru cumul de cartonaşe galbene, primul fiind căpitanul Adrian Ionescu (‘53), apoi Daniel Opriţa (‘99).
Chindia: Popescu – Pătru, Dinu, Ispas, Dobrescu – Dobre (‘77, Grigore), Honciu, Anton, Bucă (‘67, L. Pârvu) – Cherchez, Ghiţă (‘97, Văduva).  Antrenor: Silviu Dumitrescu.
CS Universitatea: Brac – Cârjă, Ljubinkovic, Vişan, Scarlat (‘46, Pătraşcu) – Bardu (‘58, Dragicevic), Dragalina, Ad. Ionescu, Precup – Ganea (‘46, Opriţa), Voinea. Antrenor: Erik Lincar.
Cartonaşe galbene: Anton, Ispas, Pătru / Scarlat, Ad. Ionescu (2), Precup, Opriţa (2).
Cartonaşe roşii: Ad. Ionescu (‘53), Opriţa (‘99).
Au arbitrat: Cătălin Popa – Gabriel Sabin Stroe, Marius Florin Badea; Leonard Lilea.