19.8 C
Știri de ultima orăSportClaudiu Sandu, salvatorul Prometeului

Claudiu Sandu, salvatorul Prometeului

Divizionara D Prometeu Craiova a obţinut o victorie muncită în meciul de sâmbătă, de pe „Electroputere“, trupa lui Victor Şişoe impunându-se cu 4-3 în faţa celor de la Viitorul Cârcea. „Pompierii“ au deschis scorul rapid, prin Claudiu Sandu (‘6), Marius Stamin a făcut 2-0 în minutul 20 şi totul părea jucat. Fals însă, pentru că relaxarea craiovenilor a fost taxată de oaspeţi, care au egalat prin Cătălin Vişan (‘28) şi Alin Vârvoreanu (‘54). „Pompierii“ au preluat din nou conducerea, graţie căpitanului Claudiu Sandu, care a marcat din doi metri (3-2, ‘59), însă tabela a arătat din nou egalitate în minutul 66, când Ovidiu Bufteanu a şutat imparabil de la zece metri. Scorul final l-a stabilit tot Claudiu Sandu, care a executat perfect o lovitură de pedeapsă acordată în urma unui fault comis de portarul Bogdan Mirea asupra lui Ilie Corcoveanu (4-3, ‘82).
Prometeu Craiova: Adrian Ciocârlan – Andrei Toma, George Şerban, Claudiu Sandu, Ionel Vătu – Daniel Dumbra (’78, Emanuel Alecu), Marius Stamin (’53, Ionuţ Bică), Alin Chiliman (’74, Ionuţ Rotaru), Ionuţ Gae – Ilie Corcoveanu (’88, Elvis Enache), Marius Ghiţă. Antrenor: Victor Şişoe.
Viitorul Cârcea: Lucian Pretorian (’63, Bogdan Mirea) – Răzvan Ivan (’46, Bogdan Cristofir), Robert Dăbuleanu, Ionuţ Neagu, Mirel Ivan – Cătălin Vişan, Gigi Barbu, Lucian Gâscă (’76, Alex Staicu), Alin Vârvoreanu – Ovidiu Bufteanu, Cristian Ologu (’50, Cătălin Bălan). Antrenor: Dumitru Truică.
În urma acestui rezultat, Prometeu ocupă locul trei în Liga a IV-a Dolj, cu 59 de puncte (golaveraj 86-32), fiind depăşită, în ordine, de FC Podari (62 de puncte, golaveraj 92-24) şi Dunărea Calafat (62 de puncte, golaveraj 83-23).