7 C
Știri de ultima orăSportCraiovenii au disputat un set-maraton la Dej

Craiovenii au disputat un set-maraton la Dej

Voleibaliştii de la SCM-U Craiova au devenit experţi în a oferi meciuri spectaculoase publicului, indiferent dacă evoluează pe teren propriu sau în deplasare. Aşa s-a întâmplat şi miercuri seară, când oltenii au întâlnit, în deplasare, Unirea Dej, într-o partidă importantă pentru accederea în play-off-ul Diviziei A1. Primul set al disputei a durat 40 de minute şi a fost câştigat de formaţia gazdă cu un scor rar întâlnit, 38-36. Formaţia din Dej a câştigat apoi şi următoarele două seturi, cu 25-18, respectiv 25-16, asigurându-şi victoria cu 3-0 şi totodată accederea în play-off. Antrenorul craiovenilor, Dan Pascu, a recunoscut că momentul psihologic a avut loc spre finalul primului set. „A fost un prim set în care de la 24-21 pentru noi am ajuns la acest scor rar întâlnit, 38-36 pentru Dej. Acel set a fost cheia întregului joc. Cum au câştigat ei, puteam câştiga şi noi. Încă o dată am făcut un meci spectaculos, dar ineficient în clasament“. Pentru formaţia olteană au evoluat următorii jucători: Vânătoru, Ciortea, Bala, Rus,  Briscan, Ion, Gavrilovic – libero. Au mai intrat: Todor, Teleleu, Pop, Ghionea şi tânărul Triculescu. Craiovenii rămân pe locul opt, cu 24 de puncte, iar mâine, de la ora 17.00, vor primi vizita echipei de pe locul 9, CSM Agronomia Bucureşti (22p), în ultima etapă a returului.