14.7 C
Știri de ultima orăSportVictorie cu emoţii la Ciuc

Victorie cu emoţii la Ciuc

Divizionara A de baschet masculin Energia Rovinari a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a se impune pe terenul penultimei clasate, BC „Perla Harghitei“ Miercurea Ciuc, scor 89-81. Deşi au început catastrofal, oaspeţii au revenit în repriza a doua şi chiar puteau să închidă meciul în timpul regulamentar dacă Nikolic ar fi transformat măcar una din cele două libere pe care le-a avut cu 28 de secunde înainte de final. Long a egalat la 73 cu o aruncare din spatele semicercului şi a dus meciul în over-time, când Energia s-a impus clar, 16-8. Diferenţa s-a făcut la recuperări, capitol unde Energia s-a impus clar, 51-35. David Steffel a stabilit un nou record personal în Divizia A la recuperări, 17 (6 ofensive şi 11 defensive). Pentru Energia au punctat: Troupe – 22 puncte, Kabengele – 5, Darby – 24 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive, Steffel – 13 puncte, 17 recuperări, Mocanu 10 puncte, 8 recuperări, Kljajevic – 3 puncte, Nikolic – 9 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive şi Guţoaia – 3 puncte. Cealaltă formaţie olteană din Divizia A, SCM-U Craiova, a jucat aseară, după închiderea ediţiei cu BCM-U Piteşti.