7 C
Știri de ultima orăSportDjokovic a abandonat în finala de la Cincinnati

Djokovic a abandonat în finala de la Cincinnati

Tenismanul sârb Novak Djokovic (foto), liderul clasamentului mondial, a suferit duminică a doua înfrângere în acest an. El s-a retras la scorul de 4-6, 0-3 în finala turneului Masters de la Cincinnati, disputată în compania scoţianului Andy Murray, acesta din urmă repetând astfel succesul din finala aceluiaşi turneu din 2008, când îl învinsese pe Djokovic cu 7-6, 7-6. Sârbul, care în două săptămâni a disputat zece meciuri, el câştigând turneul de la Toronto, a acuzat dureri la umăr. După încheierea primului set, el a chemat medicul, dar încă nu a renunţat. A continuat şi se pare că durerile au devenit insuportabile şi în setul doi, după doar trei game-uri, s-a retras. Nole a ajuns anul acesta la un palmares de 57 de victorii şi doar două înfrângeri. El a ratat egalarea performanţei din 2006 a lui Roger Federer, cu zece titluri cucerite în timpul unui sezon. La rândul său, Andy Murray a obţinut al cincilea titlu de Masters consecutiv şi al şaptelea în total. Cu 7 victorii din 8 finale de Masters disputate, el ocupă locul 6 în clasamentul all-time, la egalitate cu americanul Michael Chang. Pentru scoţian, acesta este al 18-lea titlu al carierei.
Turneul feminin de la Cincinnati a fost câştigat de rusoaica Maria Şarapova, care a trecut de sârboaica Jelena Jankovic, scor 4-6, 7-6, 6-3, adjudecându-şi al doilea trofeu în acest an, după cel câştigat la Roma. Masters-ul de la Cincinnati a fost ultimul mare turneu înainte de US Open, competiţie care va debuta pe 29 august.