14.7 C
Știri de ultima orăSportPoloiştii români, pe locul 11 sau 12

Poloiştii români, pe locul 11 sau 12

Naţionala de polo a României a fost învinsă, ieri, de reprezentativa Canadei, scor 8-12 (2-2, 2-4, 3-3, 1-3), în meciul contând pentru clasarea pe locurile 9-12, la CM de la Shanghai, informează Digi Sport. Golurile au fost marcate de C. Radu (3), Negrean (3), Chioveanu (1), Georgescu (1) pentru România, respectiv Boyd (4), Constantin (3), Kudaba (1), Graham (1), Diggle (1), Vikalo (1) şi McElroy (1) pentru Canada.
În meciurile din grupe, România a fost învinsă de Australia (8-9) şi Serbia (5-12), obţinând o singură victorie, în faţa Chinei (14-10). A urmat barajul pentru sferturile de finală, pierdut în faţa Muntenegrului, cu 4-8, şi meciul cu Canada, primul din turneul pentru locurile 9-12. Tricolorii vor juca ultimul meci mâine, pentru locurile 11-12, cu Japonia, de la ora 4.30.
Ieri urma să se dispute şi meciurile din sferturile de finală: Ungaria – SUA, Serbia – Germania, Croaţia – Muntenegru şi Italia – Spania. Semifinalele şi meciurile pentru locurile 5-8, 9-10, respectiv 11-12 vor avea loc mâine, iar finalele pentru medalii şi partidele de clasament final, 5-6 şi 7-8, două zile mai târziu.
La ediţia din 2011, obiectivul României a fost trecerea de faza grupelor. Primele trei clasate la CM de la Shanghai se califică la JO de la Londra.