19.8 C
Știri de ultima orăSportHandbalistele de la SCM, eşec cu HCM Baia Mare

Handbalistele de la SCM, eşec cu HCM Baia Mare

Handbalistele de la SCM Craiova au fost depăşite, ieri, în deplasare, de către Ştiinţa HCM Baia Mare, scor 33-26 (13-11), într-o partidă din cadrul rundei a 11-a din Liga Naţională. Craiovencele, pregătite de Nicolae Drăgănoiu şi Victorina Bora, au deschis scorul, dar gazdele au revenit şi în minutul 14 conduceau cu 4-1. Începând cu minutul 19, oltencele au fost mai mereu la un gol în spatele băimărencelor, iar la pauză HCM conducea cu 13-11.
Gazdele au avut un început de repriză secundă foarte bun, marcând cinci goluri consecutive, scorul devenind 18-11. În minutul 29, SCM Craiova era condusă cu 27-17, iar diferenţa maximă s-a înregistrat în minutul 51, 29-18.
În final, HCM Baia Mare s-a impus la o diferenţă de şase goluri, demonstrând că succesul de runda trecută cu Tomis Constanţa nu a fost întâmplător. La SCM Craiova au evoluat: Barbu, Ialomiţeanu, Vlăsceanu  – portari, Crap (5 goluri), Bădiţă (5), Mihalschi (4), C. Ilie (4), Gogoriţă (3), E. Nicu (2), Mitran (2), Bora (1), Şovar, Dumitru şi Chitacu. La finalul partidei, antrenorul echipei gazdă, Ioan Băban, i-a oferit fostei sale sportive, Ildiko Barbu-Kerekes, un tablou cu imagini şi decupaje din presă din vremea când cei doi erau la aceeaşi echipă.
După partidă, handbalistele de la SCM au plecat spre Constanţa, acolo unde vor întâlni miercuri, într-o etapă intermediară, pe Tomis.
Celelalte rezultate ale etapei a 11-a: HCM Roman – Oltchim Râmnicu Vâlcea 19-28, HC Zalău – CSM Cetate Deva 26-21, HC Oţelul Galaţi – Rulmentul Braşov 20-20, HCM Buzău – Tomis Constanţa 37-37, HC Dunărea Brăila – U Jolidon Cluj 26-32, CSM Bucureşti – Universitatea Reşita 36-27.