19.8 C
Știri de ultima orăSportMax Nicu, integralist la Freiburg

Max Nicu, integralist la Freiburg

Mijlocaşul român Maximilian Nicu a fost integralist în partida pe care echipa sa, SC Freiburg, a câştigat-o cu 1-0, pe teren propriu, în faţa formaţiei Hamburg, în etapa a 15-a Bundesligii. Acesta a fost al nouălea meci disputat în actuala ediţie a Bundesligii de purtătorul tricoului cu numărul 10 de la Freiburg. Unicul gol al meciului, la care au asistat 29.300 de spectatori, a fost marcat în minutul 3 de atacantul senegalez Papiss Cisse. După acest succes, echipa lui Max Nicu ocupă locul al cincilea în clasament, cu 24 de puncte. Într-o altă partidă din runda a 15-a, echipa la care este legitimat Ciprian Deac, Schalke 04, s-a impus, cu 2-0, în faţa lui Bayern München. Mijlocaşul român a văzut din tribună acest meci, nefiind inclus în lot. Golurile formaţiei din Gelsenkirchen a fost marcat de Jurado (‘58) şi Höwedes (‘67). Schalke ocupă locul 15 după acest succes, în timp ce Bayern a coborât pe poziţia a 6-a.
Ciprian Marica nu a jucat în partida pe care Stuttgart a terminat-o la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu Hoffenheim, fiind suspendat. Harnik a marcat pentru gazde în minutul 34, iar golul oaspeţilor a fost semnat de Salihovic (‘11). Echipa lui Marica se află pe locul 16. Alte rezultate din Bundesliga: Frankfurt – Mainz 2-1, Borussia M’Gladbach – Hanovre 96 1-2, VfL Wolfsburg – Werder Bremen 0-0, Sankt Pauli – Kaiserslautern 1-0.