19.8 C
Știri de ultima orăSportLoredana Iordăchioiu a câştigat Cupa

Loredana Iordăchioiu a câştigat Cupa

Spadasina de la CS Universitatea Craiova a depăşit-o în finală pe Simona Alexandru, după ce în semifinale trecuse de vicecampioana olimpică Ana Brânză.

La exact un an de când cucerise Cupa României la spadă individual, craioveanca Loredana Iordăchioiu a intrat din nou, sâmbătă, în posesia trofeului. Competiţia s-a desfăşurat în Sala „Ghencea" din Bucureşti şi, chiar dacă sportivele de la Steaua au concurat pe teren propriu, au fost depăşite de spadasina pregătită de antrenorul emerit Dumitru Popescu. În semifinală, Loredana a învins-o pe vicecampioana olimpică de la Beijing, Ana Maria Brânză, cu scorul de 15-11, iar în finală s-a impus în faţa altei sportive de la Steaua, Simona Alexandru, scor 15-13. Craioveanca o întâlnise şi anul trecut în finală tot pe Alexandru, pe care a depăşit-o atunci cu scorul de 15-8.

În cadrul competiţiei individuale, care a adunat la start 31 de spadasine, celelalte sportive de la cluburile craiovene s-au clasat pe următoarele poziţii: 7. Geanina Fântânaru (CS Universitatea), 8. Roxana Lazăr (CS Universitatea), 9. Diana Donoiu (LPS „Petrache Trişcu"), 10. Raluca Sbârcea (CS Universitatea), 11. Cezara Constantin (LPS „Petrache Trişcu"), 12. Claudia Năboiu (LPS „Petrache Trişcu"), 13. Andreea Cătălina (CSM), 14. Iulia Bisericaru (LPS „Petrache Trişcu"), 15. Oana Puiu (CS Universitatea), 18. Oana Drăcea (CS Universitatea), 20. Mihaela Ţugui (LPS „Petrache Trişcu"), 21. Anca Gugu (LPS „Petrache Trişcu"), 22. Cristina Vasile (CS Universitatea), 23. Alexandra Ionică-Cârstea (LPS „Petrache Trişcu"), 24. Anda Mia (LPS „Petrache Trişcu"), 27. Ana Truică (LPS „Petrache Trişcu").

Steaua s-a impus
la echipe

Ieri s-a desfăşurat întrecerea pe echipe. În finală s-au duelat sportivele de la CS Universitatea Craiova 1 şi Steaua Bucureşti, formaţia din Capitală impunându-se cu scorul de 45-36. Pe locul trei s-a clasat CSM Craiova, care a învins în finala mică pe CS Universitatea Craiova 2, scor 45-30. Pe locul cinci s-a clasat Farul Constanţa, iar pe locul şase, ultimul, s-a clasat echipa LPS „Petrache Trişcu" Craiova. Pentru CS Universitatea 1 au evoluat sportivele: L. Iordăchioiu, O. Puiu, R. Lazăr, R. Sbârcea: Pentru CS Universitatea 2 au concurat: C. Vasile, G. Fântânaru, O. Drăcea. Spadasinele de la cele două echipe de la Universitatea sunt pregătite de Mircea Alecu şi Dumitru Popescu. Echipa CSM Craiova (antrenor Ionel Bărbosu) a fost alcătuită din A. Cătălina, D. Donoiu, I. Bisericaru şi Cl. Năboiu, iar pentru LPS „Petrache Trişcu" (antrenor Daniel Matache) au concurat: M. Ţugui, A. Gugu, A. Mia şi C. Constantin.