20.6 C
Știri de ultima orăSportMăroiu, câştigătoare la Havana

Măroiu, câştigătoare la Havana

Spadasinele din lotul naţional al României de senioare, antrenat de craioveanul Dan Podeanu, s-au evidenţiat la concursul de la Havana (Cuba), din cadrul Cupei Mondiale. Competiţia a fost câştigată de craioveanca Anca Măroiu, legitimată la Steaua Bucureşti) care a învins-o clar în finală pe reprezentanta gazdelor, Zuleidis Ortiz, cu scorul de 15-8. Măroiu s-a impus în primul tur în faţa sportivei Beate Christmann (Germania), cu 15-10, în optimi a învins-o pe americanca Lindsay Campbell cu 15-14, în sferturi s-a impus în disputa cu poloneza Magdalena Piekarska (15-14), iar în semifinale a câştigat la Monika Sozanska (Germania), cu 15-9. Vicecampioana olimpică de la Beijing, Ana Maria Brânză, s-a clasat pe locul trei, fiind învinsă în semifinale de viitoarea finalistă Zuleidis Ortiz, scor 15-14. Beijing, Ana Maria Brânză (scor 15-14), stelista clasându-se pe locul trei. Loredana Iordăchioiu, sportivă legitimată la CS Universitatea Craiova, a încheiat concursul pe locul 16, fiind eliminată în optimile de finală. În primul meci, Loredana a învins-o pe Sarra Besbes (Tunisia), scor 15-12, apoi a fost învinsă de Tiffany Geroudet (Elveţia), scor 15-11. A patra reprezentantă a României, Simona Alexandru (Steaua Bucureşti), s-a clasat pe locul 19, din 68 de participante. Spadasinele românce nu au avut o evoluţie bună doar în Cuba, reuşind să urce pe a treia treaptă a podiumului şi în Canada, în urmă cu câteva zile, în cadrul altui concurs de Cupă Mondială, pe echipe. Atunci, elevele lui Dan Podeanu au învins în finala mică echipa Poloniei, scor 35-34.