20.6 C
Știri de ultima orăSportSportivii de la CS Universitatea s-au impus în Serbia

Sportivii de la CS Universitatea s-au impus în Serbia

Sportivii secţiei de orientare de la CS Universitatea Craiova continuă seria rezultatelor bune. Mai mulţi elevi ai lui Emilian Minoiu au reuşit să urce pe podium în cadrul competiţiei internaţionale World Ranking Event, Memorialul „Cika Dusko Jovanovic“, care s-a desfăşurat în Serbia. Competiţia a început cu proba de medie distanţă, în care craiovenii au obţinut trei medalii. Veronica Minoiu a terminat cursa pe primul loc, urmată de Andra Anghel, iar podiumul a fost completat de altă româncă, Irina Maiorescu (Unirea Alba Iulia). Ionuţ Zincă a câştigat
cursa seniorilor, la o diferenţă impresionantă. Tot la medie distanţă, Emi Minoiu a obţinut locul I la M12, iar Daniel Barkasz s-a clasat pe poziţia a doua la M20. În proba de lungă distanţă, craiovenii şi-au reconfirmat valoarea, Veronica Minoiu şi Ionuţ Zinca impunându-se din nou, în aplauzele spectatorilor, în timp ce Andra Anghel a ocupat poziţia a treia. În această probă au mai obţinut locul I alţi trei sportivi de la CS Universitatea Craiova: Emi Minoiu (M12), Daniel Barkasz (M20) şi Mariana Frăţilescu (masters).