17.5 C
Știri de ultima orăSportArsenal Londra şi Barcelona, egale pe Emirates

Arsenal Londra şi Barcelona, egale pe Emirates

Arsenal Londra a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-0), meciul disputat pe teren propriu în compania formaţiei spaniole FC Barcelona, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.
Barcelona a dominat copios primele 60 de minute ale întâlnirii şi a reuşit să puncteze de două ori, prin atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic, în minutele 46 şi 59. Arsenal a echilibrat apoi partida şi a reuşit să reducă din handicap prin internaţionalul Walcott, în minutul 69. Cu patru minute înainte de final, arbitrul elveţian Massimo Busacca a acordat foarte uşor un penalti gazdelor şi la fel de uşor l-a eliminat pe apărătorul oaspeţilor, Carles Puyol. De la punctul cu var a transformat Fabregas, stabilind scorul final la 2-2.
La finalul întâlnirii, antrenorul francez al gazdelor, Arsene Wenger, şi-a lăudat jucătorii, dar şi adversarii.
„Respect ce a făcut FC Barcelona în această seară (miercuri seară – n.r.). Am jucat împotriva unei echipe mari, care a dominat începutul meciului. Însă, vreau să-i laud pe jucătorii mei pentru atitudinea pe care au avut-o, pentru felul cum au ştiut să revină de la 0-2. Nu neg că FC Barcelona este o echipă extraordinară, dar şi-a creat ocazii doar în prima parte a meciului, când i-am lăsat adversarilor prea multe spaţii. Ar fi o mare reuşită să învingem pe Nou Camp şi cred că putem. Nu uitaţi că am avut şi noi ocazii. Şi putem fi periculoşi pe contraatac. Sunt convins că le putem crea mari probleme“, a afirmat tehnicianul.
Iată formaţiile care au evoluat pe stadionul Emirates din Londra: Arsenal: Almunia – Sagna (Walcott ‘66), Vermaelen, Gallas (Denilson ‘44), Clichy – Fabregas, Song, Abou Diaby – Nasri, Bendtner, Arshavin (Eboue ‘27). Antrenor: Arsene Wenger. FC Barcelona: Valdes – Alves, Pique, Puyol, Maxwell – Keita, Busquets, Xavi – Messi (Milito ‘87), Ibrahimovici (Thierry Henry ‘77), Pedro Rodriguez. Antrenor: Josep Guardiola.