19.8 C
Știri de ultima orăSportPandurii, învinsă în ultimul amical

Pandurii, învinsă în ultimul amical

Pandurii Târgu Jiu a pierdut, scor 0-2, ultimul amical al stagiului din Antalya disputat în compania grupării Piast Gliwice, locul 11 în prima ligă din Polonia. Gorjenii au început jocul în formula: Mingote – Popete, Tătaru, Rada, Grecu – Hidişan, Murgan, Orac, Tremonti – Tilincă, Arrieta, la pauză antrenorul Liviu Ciobotariu fiind obligat să facă două schimbări. Rusu i-a luat locul lui Murgan, care a acuzat o întindere, iar Vranjes l-a înlocuit pe Tremonti, cu contuzie. Polonezii puteau marca în prima parte, dar bara s-a opus deschiderii scorului (’18), în timp ce pandurii puteau marca prin Orac, şut de la 15 metri, Murgan, foarfecă pe lângă poartă sau Hidişan, din lovitură liberă. După pauză, polonezii au înscris în minutul 52 din penalti şi din nou în minutul 82 din lovitură liberă. Pandurii Târgu Jiu a mai susţinut în stagiul din Antalya alte cinci jocuri de verificare, reuşind două victorii, 3-1 cu FC Zhetysu Taldykorgan (Kahzastan) şi 2-1 cu NK Varteks (Croaţia), două remize, 0-0 cu SV Ried (Austria) şi 1-1 cu NK Rudar Pljevlja (Muntenegru), şi o înfrângere, 0-1 cu Amkar Perm (Rusia). Echipa lui Ciobotariu revine astăzi în ţară, iar la sfârşitul săptămânii are programat un ultim amical cu Gloria Buzău la Târgu Jiu.