7 C
Știri de ultima orăSportVictorie scontată pentru Energia

Victorie scontată pentru Energia

Energia Pandurii Târgu Jiu a câştigat, în deplasare, jocul din etapa a cincea a Ligii Naţionale de handbal masculin cu CSM Medgidia, scor 34-23 (16-10), şi a acumulat opt puncte, la egalitate cu primele trei clasate, HCM Constanţa, UCM Reşiţa, ambele au un meci mai puţin disputat, şi Steaua. Gorjenii au condus cu 2-0, dar s-au văzut egalaţi în minutul 10. Stângă a ordonat anihilarea lui Murtaza, iar echipa sa s-a distanţat la patru goluri, 6-2. Energia a intrat la cabine cu un avantaj de şase goluri, 16-10, şi şi-a continuat şi după pauză marşul nestingherit spre cel de-al patrulea succes al sezonului. Dragomir, cu 18 intervenţii, şi Rădulescu, cu 8, au „închis“ poarta, iar antrenorul Vasile Stângă şi-a permis să ruleze toţi jucătorii, oferindu-i şi tânărului Criciotoiu ocazia să bifeze primele sale goluri în Liga Naţională. CSM Medgidia s-a retras de pe teren în minutul 45, la scorul de 17-27, la cererea antrenorului-jucător Florin Cazan, supărat că a fost eliminat pentru două minute, însă au revenit pe teren înainte de expirarea celor trei minute acordate de regulament. Arbitrii Marius Barcan şi Ştefan Ciurea au tratat cu blândeţe întreruperea jocului, ignorând regulamentul care prevedea acordarea cartonaşului roşu lui Cazan. Pentru Energia au evoluat: Dragomir, Rădulescu – Păiuş (7 goluri), Truică (3), Humberto (1), Kapular (3), Apolzan (2), Criciotoiu (3), Enache, Vukas (1), Kukrika (4), Florea (8), Giotoiu (2).