19.8 C

Remiză cu Furth

Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 4-4 (1-1), partida amicală disputată, aseară, cu Greuther Furth (liga a doua germană), ultima din cadrul turneului de pregătire din Austria. Elevii lui Daniel Mogoşanu au deschis scorul în minutul 7, prin Şoavă, din penalti, iar Furth a restabilit egalitatea în minutul 24, în urma unui contraatac rapid. În repriza a doua, pentru Ştiinţa au punctat Firţulescu (’48), Bărboianu (’49) şi Vali Badea (’79), la capătul unor acţiuni colective de joc, iar jucătorii de la Furth au reuşit să trimită mingea în plasă tot de trei ori, în minutele 54, 74 şi 82.
Daniel Mogoşanu a folosit următoarea formulă de start: Merlier – Bărboianu, I. Popescu, Şoavă, Rose – Firţulescu, Nicolae, Ologu, Gogoşoiu – Badea, Dina. În repriza a doua, au mai intrat Mecea, Dorel Stoica, Bran, Roman şi M. Costea.
Universitatea Craiova va reveni în ţară astăzi şi va mai disputa un singur amical înaintea începerii campionatului, cu Internaţional Curtea de Argeş.