19.8 C
Știri de ultima orăSportRomeo Duicu, în ascensiune

Romeo Duicu, în ascensiune

Singurul motociclist român rămas în cursa Raliului Dakar, Romeo Duicu, legitimat la echipa Vectra Racing Team, a reuşit să termine pe locul 49 în runda a 12-a, cea mai bună clasare personală din acest concurs. Duicu a terminat cu timpul de 06:20:48 etapa a 12-a, disputată între Fiambala şi La Rioja, scurtată de organizatori din cauza unor descoperiri arheologice. Până acum, cea mai bună clasare a românului la această ediţie a Raliului Dakar a fost locul 68, ocupat la finalul etapei a 9-a. Această etapă a fost adjudecată de francezul Cyril Despres, urmat de spaniolii Marc Coma şi Farres Guell.

Pilotul român a urcat pe locul 65 la general, cu timpul de 70:27:24. Lider este spaniolul Marc Coma, în timp ce pe poziţiile următoare se situează Despres şi Fretigne.