Formaţii probabile:
Austria:
Manninger – Pogatetz, Stranzl, Prodl, Fuchs – Harnik, Saumel, Aufhauser, Ivanschitz – Linz, Kienast. Antrenor: Josef Hickersberger.
Germania: Lehmann – Lahm, Metzelder, Mertesacker, Friedrich – Schweinsteiger, Ballak, Frings, Trochowski – Podolski, Klose. Antrenor: Joachim Loew.

Austria, una dintre organizatoarele CE, vrea să se revanşeze după numeroasele înfrângeri suferite în faţa nemţilor în ultimele două decenii. În Grupa B, echipa antrenată de Josef Hickersberger are nevoie de trei puncte pentru a ajunge în sferturi, acest lucru fiind insuficient dacă Polonia va învinge în celălalt meci pe Croaţia. Germania a început bine competiţia, cu un 2-0 sec în faţa Poloniei, dar s-a împiedicat apoi de croaţii lui Slaven Bilic (1-2). Totuşi, naţionala Manschaftului este favorită în această seară la Viena, pe stadionul „Ernst Happel“. Germania s-a impus în ultimele patru meciuri oficiale jucate cu Austria şi are un golaveraj zdrobitor, 17-4, în aceste întâlniri. Ultimul succes al nemţilor s-a consemnat chiar la Viena (3-1), în toamna anului 2004.
Înaintea partidei cu Germania, selecţionerul Austriei, Josef Hickersberger, s-a supărat pe presa locală. „Dacă veţi continua să scrieţi că suntem favoriţi în meciul cu Germania, doar pentru că adversara noastră a pierdut precedenta partidă, jucătorii mei vor ajunge să creadă că deja sunt învingători şi va fi un dezastru“. Germania, cu trei puncte după primele două meciuri, are nevoie de numai un punct pentru a merge în sferturile de finală ale competiţiei, alături de Croaţia.