19.8 C
Știri de ultima orăSportBarcelona a câştigat cu arbitrii

Barcelona a câştigat cu arbitrii

FC Barcelona s-a apropiat la cinci puncte de Real Madrid după victoria, cu 2-1, obţinută în deplasarea de la Zaragoza, golul victoriei catalanilor fiind marcat cu cinci minute înainte de final de Ronaldinho, dintr-un penalti acordat foarte uşor de arbitru. Şi primul gol al Barcelonei marcat în minutul 35, de Henry, ar fi trebuit anulat, pentru că francezul, bine servit de portughezul Deco, s-a ajutat de mână. În prima repriză, Zaragoza a avut câteva ocazii clare de gol pe care atacanţii gazdelor le-au irosit cu seninătate. Cea mai mare oportunitate a avut-o în minutul 43, când, la un fault al lui Marquez asupra lui Oliveira, arbitrul a dictat penalti, dar Diego Milito a tras în transversală.

Gazdele au egalat în cele din urmă în minutul 53, când Sergio Garcia a trimis o minge printre fundaşii Barcelonei, iar Ricardo Oliveira l-a învins pe Valdes. A venit însă minutul 85, când Ronaldinho, intrat pe teren de doar 30 de secunde, a transformat lovitura de la 11 metri dictată de arbitrul Gonzalez Vazquez pentru un presupus henţ comis de Juanfran.