7 C
Știri de ultima orăSportVictorie fără drept de apel pentru CET

Victorie fără drept de apel pentru CET

Sâmbătă seară, CET Govora a întâlnit, în prima etapă, pe Olimpia Bucureşti. Cu jucătoare tinere şi foarte tinere (Daniela Grigorescu având doar 15 ani), gruparea oaspete nu a putut să facă faţă iureşului vâlcean. Primul coş al întâlnirii a fost marcat de Florina Diaconu, fostă jucătoare la Olimpia, iar din acel moment, CET Govora nu a mai putut fi oprită, primul sfert fiind adjudecat cu 23 – 12, iar cel de-al doilea, cu 21 – 11. În sfertul trei, Vâlcea s-a impus cu 24 – 14, ca ultimele zece minute să fie favorabile tot gazdelor, scor 7 – 27. Scorul final al întâlnirii a fost 93 – 44 în favoarea celor de la CET Govora, care s-au instalat pe primul loc al clasamentului.
Pentru CET au marcat: Bagiu (9), Voinea (2), Duma (16), Diaconu (37), Bocoş (8), Simionca (6), Ungureanu (15). De la Olimpia, cele mai multe puncte au fost marcate de Andra Ionescu (14) şi Irina Pop (8).