14.7 C
Știri de ultima orăSportVictorii preţioase

Victorii preţioase

Echipele de volei din Craiova s-au întors victorioase de la meciurile susţinute sâmbătă în deplasare. Fetele de la SCM Universitatea au bătut cu 3-1 pe CSU Botoşani (-20, 14, 23, 22). „După primul set am pus stăpânire pe joc, diferenţa între noi şi adversare fiind mereu de 5-6 puncte. Trebuia să ne impunem clar, pentru a nu le da gazdelor ocazia să fie ajutate de arbitri, aşa cum s-a întâmplat în primul set. CSU Botoşani este una dintre contracandidatele noastre la locurile unu-doi şi s-a întărit în această vară cu trei voleibaliste de la Penicilina Iaşi. În aceste condiţii, victoria noastră este foarte preţioasă“, a spus ieri antrenorul craiovean Adrian Cotoranu. SCM U Craiova a început jocul de la Botoşani în următoarea alcătuire: Smarandache, Calefariu, Udubaşa, Guţă, Simovici, Moruntale, Solcan – libero. Au mai intrat: Paraschiv, Sticlaru, Clincea. Oltencele au două victorii din tot atâtea jocuri, iar sâmbătă vor înfrunta, pe teren propriu, alt adversar incomod, CSU Galaţi. Şi băieţii de la SCM, pregătiţi de Dan Pascu şi Alex Cozma, s-au impus în deplasarea de la CS Banatul Caransebeş cu scorul de 3-0. La fel ca şi fetele, neînvinşi până acum, voleibaliştii din Bănie vor primi sâmbătă vizita celor de la UMF Cluj.
Voleiul craiovean a suferit sâmbătă o mare pierdere, fostul voleibalist Marcel Zlotea trecând în nefiinţă. Jucător la Universitatea Craiova în perioada 1974-1984, Zlotea a fost condus ieri pe ultimul drum, la funeralii luând parte foştii colegi, în frunte cu actualul director al SCM, Nicu Stoian.