14.7 C
Știri de ultima orăSportSucces clar pentru CSU Craiova

Succes clar pentru CSU Craiova

Echipele de handbal din Bănie au avut un week-end fericit, ambele impunându-se în partidele de pe teren propriu. Sâmbătă, fetele de la SCM, antrenate de Gheorghe Sbora, au câştigat la numai un gol distanţă, scor 28-27 (12-11), meciul cu Universitatea Timişoara. În ultimul minut, craiovencele au înscris golul victoriei, din lovitură de la şapte metri, reuşită de cea mai bună marcatoare, Luisa Pop. La SCM au evoluat jucătoarele: Lăzeanu, Ianculescu, L. Pop (13 goluri), I. Manolescu (2), Ţăcălie (4), Ţichelea (1), Bora (3), E. Nicu, Epure, M. Rădoi (4), R. Ghiţă, Nicola, Bădiţă (1). În celelalte partide s-au înregistrat rezultatele: Universitatea Reşita – KZN Slatina 25-36 şi Milostars Drobeta Turnu Severin – Mureşul Târgu Mureş 28-24.
La masculin, CS Universitatea Craiova s-a impus fără drept de apel în faţa celor de la Teleorman Alexandria, scor 29-13 (16-6). Antrenorul Paul Stuparu s-a declarat mulţumit de jocul elevilor săi: „Am avut un început de meci mai greu, dar din minutul 10 ne-am distanţat, iar la pauză aveam un avans lejer. În partea a doua am rulat întregul lot şi am creat destule faze spectaculoase. Remarc intervenţiile bune ale ambilor portari“. Cei mai buni marcatori ai CSU au fost Bârlogeanu (6), Mincan (5), Dodon, Târnă (3), Cordescu, Pascu (fiecare câte două goluri).