19.8 C
Știri de ultima orăSportPavel, eliminat în optimi

Pavel, eliminat în optimi

Perechea formată din românul Andrei Pavel şi germanul Alexander Waske a fost eliminată ieri, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros. Cei doi au fost învinşi de cuplul Mark Knowles (Bahamas)/Daniel Nestor (Canada), care s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră şi 11 minute de joc.
În competiţia de juniori de la Roland Garros, Sorana Cârstea s-a calificat ieri, în turul al doilea. Cârstea a învins-o clar pe reprezentanta gazdelor, Victoria Larriere, cu scorul de 6-1, 6-1, în numai 47 de minute. În faza următoare, românca, a patra favorită a întrecerii, o va întâlni pe învingătoarea din meciul Oksana Kalashnikova (Georgia) – Elena Chernyakova (Rusia). Pe tabloul principal, România mai este reprezentată de Irina Begu, Simona Halep şi Ioana Ivan, în timp ce la masculin au mai rămas în competiţia de juniori Petru-Alexandru Luncanu şi Dragoş Mirtea.