7 C
Știri de ultima orăSportReal, invinsa in ultimul minut la Simeria

Real, invinsa in ultimul minut la Simeria

Divizionara B de futsal Real Craiova a ratat o noua ocazie de a trece pe locul doi, dupa ce a pierdut ieri, cu scorul de 8-6 (4-2), partida din deplasare cu Olimpic 2003 Simeria. Oltenii au fost ghinionisti, primind doua goluri in ultimul minut de joc. Antrenorul Realului, Sorin Patrascu, considera ca echipa sa ar fi trebuit sa obtina cel putin o remiza la Simeria. „A fost un joc foarte disputat. Gazdele, incurajate de public, ne-au condus la pauza, dar in repriza a doua am mers cap la cap. Cu un minut inainte de final, la scorul de 6-6, noi am ratat o ocazie mare. Simeria a preluat conducerea, iar câteva secunde mai târziu am avut din nou posibilitatea egalarii, dar Ciurea a ratat o lovitura de la zece metri. Pe final, portarul lor a degajat si, pe contraatac, ne-au dat golul de 8-6“, a explicat Patrascu. Real a jucat in formula: Dragu – Mateita, Relea, C. Marin, Radut. Au mai jucat: Pana, Ochea, Ciurea si Dimian. Golurile craiovenilor au fost reusite de Relea, C. Marin, Mateita, Ciurea si Ochea. In urma acestui esec, Real a trecut pe locul patru, iar miercuri va juca in Cupa României, in deplasare, la Real Alexandria. Arctica a invins, acasa, pe Futsal Club Arad, scor 7-6 (5-2). Pentru trupa olteana, pregatita de Dan Domenco, au marcat: B. Nicolae (2), Cocosila (2), Gârgel (2) si Iova. Altfel, nationala de futsal a României a invins ieri Moldova, scor 4-2, in ultimul meci din grupa G a turului preliminar al CE, din Slovenia, si asteapta deznodamântul meciului Slovenia – Belgia pentru a vedea daca merge la turneul final din Portugalia. In cele doua meciuri anterioare, „tricolorii“ au inregistrat o victorie, 4-1 cu Belgia, si o infrângere, 2-4 cu tara-gazda Slovenia. Numai un succes al Belgiei in fata Sloveniei, la o diferenta mare de scor, i-ar aduce României calificarea.