16.4 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFalkirk a eliminat-o pe Celtic

Falkirk a eliminat-o pe Celtic

Celtic Glasgow, lidera autoritara a campionatului Scotiei, a fost eliminata, marti seara, in sferturile de finala ale Cupei Ligii, de Falkirk, echipa clasata pe pozitia a saptea. Falkirk s-a impus chiar pe terenul lui Celtic, in fata a 19.000 de spectatori, cu scorul de 5-4, in urma executarii loviturilor de departajare. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 0-0, iar dupa prelungiri tabela arata 1-1, pentru gazde inscriind Zurawski (’99), iar pentru Falkirk, Stokes (‘100). De la Celtic, Sno a ratat penaltiul care a trimis-o pe Falkirk in semifinale. La oaspeti a evoluat, incepând din minutul 98, si australianul Karl Dodd, fostul fundas al Universitatii Craiova. Intr-un alt meci disputat marti in sferturile de finala ale Cupei Ligii Scotiei, Kilmarnock a invins cu scorul de 3-2 pe Motherwell.