20.6 C
Știri de ultima orăSportBayern este lidera

Bayern este lidera

FC Nürnberg a pierdut prima pozitie in campionatul german, dupa etapa a cincea, din cauza remizei (1-1) intregistrate pe terenul formatiei Energie Cottbus, la care evolueaza Vlad Munteanu si Sergiu Radu. Oaspetii au deschis scorul in minutul zece, prin mijlocasul tunisian Minari, iar Cottbus a reusit sa egaleze in minutul 83, prin Baumgart. La gazde, Munteanu si Radu au fost titulari si au jucat tot meciul. Nürnberg ramâne neinvinsa dupa cinci meciuri si are noua puncte, dar in fruntea clasamentului se gasesc Bayern München si Schalke 04, cu câte zece puncte. Bavarezii au invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe Alemannia Aachen, echipa la care este legitimat si Laurentiu Reghecampf. Acesta a fost titular pe „Allianz Arena“, a primit un cartonas galben si a evoluat pâna in minutul 65, când a fost inlocuit cu Fiel.

Bundesliga, etapa a 5-a

• Rezultate: Mönchengladbach – Dortmund 1-0, Bayern – Aachen 2-1, Hamburg – Werder 1-1, Hannover – Leverkusen 1-1, Mainz – Hertha 1-1, Schalke – Wolfsburg 2-0, Stuttgart – Frankfurt 1-1, Bochum – Bielefeld 2-1, Cottbus – Nürnberg 1-1.

• Clasament: 1. Bayern 10 puncte; 2. Schalke 10; 3. Hertha 9; 4. Nürnberg 9; 5. M’Gladbach 9; 6. Cottbus 8; 7. Eintracht 7; 8. Werder 7; 9. Dortmund 7; 10. Stuttgart 7; 11. Aachen 6; 12. Mainz 6; 13. Leverkusen 5; 14. Hamburg 4; 15. Bielefeld 4; 16. Bochum 4. 17. Hannover 4; 18. Wolfsburg 3.