5.3 C
Știri de ultima orăSportFranta s-a impus clar in Georgia

Franta s-a impus clar in Georgia

Nationala Frantei, finalista la editia din acest an a Campionatului Mondial, a debutat cu dreptul in preliminariile CE 2008, impunându-se categoric, cu scorul de 3-0, pe terenul reprezentativei Georgiei, intr-un meci din cadrul Grupei B.

Elevii lui Raymond Domenech au deschis repede scorul la Tbilisi, in minutul 7, când a punctat lyonezul Malouda, cu un sut de la 20 de metri, aceasta fiind a treia reusita a sa in tricoul nationalei. In minutul 16, scorul era deja 2-0 pentru „albastri“, dupa reusita atacantului de la Manchester United, Louis Saha, care l-a invins pe portarul georgian cu un sut imparabil, in urma unei pase primite de la Ribery. Scorul final a fost stabilit in primul minut al reprizei a doua de mijlocasul gazdelor Asatiani, care, presat de Henry, a deviat in propria poarta sutul francezului Willy Sagnol. Jucatorul echipei Olympique Marseille, Franck Ribery, unul dintre cei mai buni de pe teren la Tbilisi, a declarat dupa meci: „Am jucat de placere astazi, dar cu siguranta vor veni si meciuri mai dificile“. Singurul lucru neplacut pentru Franta a fost accidentarea lui Saha in minutul 75. Prezenta acestuia la meciul de miercuri, cu Italia, de pe „Stade de France“ este pusa acum sub semnul intrebarii.