A marcat: M. Buga ‘10.

Sliema Wanderers: Bonello – Di Lello, Ciantar, Chetcuti, Said, Carabott (‘78, Lombardi) – Giglio, Svoboda, Nwoko – Woods, Bajada (‘83, Mintoff). Antrenor: Edward Aquilina.

Rapid: D. Coman – M. Constantin, Maftei, Sapunaru – Badoi, R. Stancu, N. Grigore, Karamyan (‘46, I. Stancu) – Buga – Griffiths (‘77, Petrescu), Burdujan (‘58, Vasilache). Antrenor: Razvan Lucescu.

A arbitrat: Milan Karadzici (Serbia).

Echipa Rapid Bucuresti s-a calificat in turul doi preliminar al Cupei UEFA, dupa ce a invins joi, in deplasare, cu scorul de 1-0, formatia malteza Sliema Wanderers, intr-un meci contând pentru mansa secunda a turului intâi preliminar al competitiei. Mugurel Buga a deschis scorul in minutul 10, marcând cu piciorul stâng, dupa o centrare a lui Badoi de pe partea dreapta.

Partida de pe arena „Ta’Qali“ din La Valleta s-a disputat pe o caldura sufocanta, termometrele inregistrând 40 de grade la umbra. Pentru a preintâmpina deshidratarea excesiva a jucatorilor, arbitrul sârb Milan Karadzici a oprit jocul in minutul 38, permitându-le fotbalistilor sa bea apa.