România: Minca – Sapunaru, M. Constantin, Moti, Sepsi (‘89, Cistean) – Keseru (‘45, S. Radoi), Florescu (‘65, Ferfelea), Herea (‘46, Surdu), Prepelita (‘46, Ropotan) – Cigan (‘58, Varga), Mitea. Antrenor: Florin Marin.

Turcia: Seker (‘46, Demir) – Aksu, Ozavci, Zemen, Okyay – Ozkan (‘46, Isikal), Sakar, Topal, Erdem (‘64, Icten) – Guyeldal (‘64, Sen), Zengin (‘78, Akgun). Antrenor: Tekin Metin.

• Cartonase galbene: Ropotan / Sakar, Demir, Isikal.

• Cartonase rosii: M. Constantin ‘38 / Sakar ‘38.

• Au arbitrat: M. Bocaneala – B. Velicu, R. Iulian (România).

Reprezentativa de tineret a României a remizat, sâmbata, scor 1-1, cu echipa similara a Turciei, intr-o partida amicala care s-a disputat pe stadionul „Dinamo“.

Turcia a deschis scorul in minutul 3, prin Zengin, care a transformat o lovitura de pedeapsa. In minutul 38, Marius Constantin si Zafer Sakar au fost eliminati de arbitrul intâlnirii, dupa ce s-au lovit reciproc. România a egalat in minutul 85 prin Nicolae Mitea, care a transformat o lovitura de la 11 metri.

Antrenorul nationalei României, Florin Marin, s-a declarat multumit de evolutia elevilor sai, sustinând ca tricolorii ar fi meritat victoria.

„Sunt multumit de joc pentru ca si-a atins scopul in totalitate. Ne-am creat mai multe ocazii si cred ca am fi meritat victoria. Am inceput meciul cu un handicap, dupa ce turcii au deschis scorul inca din minutul 3. Cu toate acestea, m-am putut edifica asupra potentialului echipei noastre in perspectiva meciurilor de calificare“, a spus Flocea.