14.7 C
Știri de ultima orăSportContra, debut fericit

Contra, debut fericit

Revenit in Primera Division, fundasul român Cosmin Contra a avut motive de bucurie din prima etapa. Imprumutat de Atletico la Getafe, „Gurita“ a reusit cu echipa sa o victorie surprinzatoare pe terenul lui Espanyol, unde gruparea din suburbia Madridului s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Gavilan (’54) si Riki (’61). Contra a fost integralist, in timp „veteranul“ Gica Craioveanu nu a apucat sa debuteze in al unsprezecelea sezon al sau in campionatul spaniol. „Granzii“ din Primera s-au urnit destul de greu, Real obtinind o victorie la limita, 2-1, in deplasare, cu nou-promovata Cadiz. Ronaldo a deschis rapid scorul pentru „galactici“ (‘4), gazdele egalind in partea secunda prin Pavoni (’62). Golul de trei puncte al madrilenilor, pentru care a debutat si brazilianul Robinho (introdus pe teren in minutul 65, in locul danezului Gravesen), a fost reusit de Raul, cu cinci minute inainte de finalul partidei. Daca trupa lui Luxemburgo s-a impus greu, rivalii de la Barcelona nu au izbutit decit o remiza alba in fata unei alte nou promovate, Alaves. „Extraterestrii“ lui Frank Rijkaard si-au creat numeroase ocazii de a inscrie, insa au avut in fata un portar imbatabil, Bonano, care s-a remarcat in special la suturile lui Samuel Etoo (’21, ’74), Giuly (’23, ’41), Ronaldinho (’57) si Deco (’24).

Iata si celelalte rezultate inregistrate in prima etapa a campionatului spaniol: Valencia – Betis 1-0, Athletic Bilbao – Real Sociedad 3-0, FC Sevilla – Racing Santander 1-0, Celta Vigo – Malaga 2-0, Real Mallorca – Deportivo La Coruna 0-1, Atletico Madrid – Real Zaragoza 0-0, Osasuna – Villarreal 2-1.