7 C
Știri de ultima orăSportHanescu a trecut de primul tur

Hanescu a trecut de primul tur

Cei mai buni tenismeni români ai momentului, Victor Hanescu si Andrei Pavel, participa in aceste zile la puternicul turneul de la Roma, competitie din circuitul Masters Series dotata cu premii in valoare de 2.082.500 de euro. Hanescu a inceput bine intrecerea, reusind sa se califice in turul secund, dupa ce l-a invins in runda inaugurala, trei seturi, pe austriacul Jurgen Melzer, cu 6-4, 3-6, 6-3, la capatul a doua ore si trei minute, in setul trei jucatorul român reusind un break la zero, la scorul de 3-2, fapt care a inclinat balanta decisiv in favoarea sa. Bucuresteanul a izbutit patru asi, fata de trei ai adversarului, a avut o singura dubla greseala (Melzer a comis trei) si a reusit sa fructifice doua dintre cele opt sanse de break, in timp ce austriacul a transformat una din doua astfel de ocazii.

Victor Hanescu a ajuns pe tabloul principal din calificari, trecind de francezul Gregory Carraz si de suedezul Jonas Bjorkman. Dupa acest succes, tenismanul român si-a asigurat deja sapte puncte ATP si 12.650 euro, in turul secund el urmind sa aiba parte de un adversar mult mai dificil, invingatorul dintre spaniolul Rafael Nadal (nr. 5) si rusul Mihail Iujnii, meci programat ieri dupa-amiaza. Ieri urma sa intre in competitie si Andrei Pavel, care trebuia sa dea piept in primul tur tot cu un argentinian, Guillermo Canas, cap de serie numarul 11.