14.7 C
Știri de ultima orăSportGorjenii vor sa ia fata banatenilor

Gorjenii vor sa ia fata banatenilor

Asa cum era de asteptat, Dinamo Bucuresti nu s-a impiedicat in cursa pentru titlu, pe teren propriu, de HC Lignitul, si a obtinut o victorie normala, 40-34. Gorjenii au inceput bine meciul si au condus cu 4-2 in debut, insa nu au rezistat in avantaj prea mult timp din cauza fortei gazdelor si greselilor personale. Constient de diferenta valorica dintre cele doua echipe, antrenorul gorjenilor, Liviu Andries, a dat posibilitatea tuturor jucatorilor sa evolueze, unii multumindu-l mai mult, iar altii mai putin. La pauza, dinamovistii aveau cinci goluri avans, 21-16, repriza secunda fiind mai echilibrata. Cu citeva minute inainte de final, oltenii aveau de recuperat patru goluri si au beneficiat de o lovitura de la sapte metri, dar Filip a incercat o executie spectaculoasa si a ratat. Tirgujienii au fost taxati imediat de jucatorii lui Stefan Constantin, care au terminat jocul cu un avantaj de sase goluri, 40-34.

Marian Filip a fost cel mai bun marcator de pe teren, cu zece reusite, si se claseaza pe locul patru, cu 170 de goluri, in clasamentul celor mai buni marcatori din Liga Nationala. Pentru HC Lignitul urmeaza un joc decisiv pentru locul sase, astazi, de la ora 17.00, in Sala Sporturilor, cind va primi replica lui „Poli“ Timisoara. Cele doua echipe se afla la egalitate de puncte, 21, despartite de golaveraj, banatenii fiind in avantaj din acest punct de vedere. „Este batalia pentru locul sase. Daca cistigam se termina, avind in vedere ca ei au pe final un program mult mai dificil decit noi“, sustine tehnicianul gazdelor, Liviu Andries, care isi va ispasi cu aceasta ocazie ultima etapa de suspendare. In tabara gorjenilor nu exista indisponibilitati, cu exceptia celor doua extreme stinga, Ghira si Mihoci.