20.6 C
Știri de ultima orăSportArgint si bronz pentru Romania

Argint si bronz pentru Romania

La Campionatele Europene de scrima pentru juniori, care sint gazduite de orasul portughez Espinho, sportivii romani au obtinut pina in prezent o medalie de argint si una de bronz.

In proba masculina de spada, Adrian Pop l-a invins in sferturi pe germanul Pasca Schreyer, cu 4-3, dupa care a trecut in semifinale de francezul Bastien Sicot, cu 15-10, pierzind finala si alegindu-se cu argintul, dupa 12-15 cu rusul Ruslan Gadiev. In cadrul aceleiasi probe, Radu Andrei s-a clasat pe locul 22, Cosmin Kortyan pe 44, iar Otto Tardi pe 46.

La sabie feminin, Bianca Pascu a invins-o in sferturi pe ucraineanca Olga Kiseliova, 15-12, cedind apoi, cu 12-15, la o alta sportiva din Ucraina, Olga Harlan, rezultat in urma caruia s-a clasat pe locul al treilea. Elena Munteanu s-a clasat pe 17, Georgiana Turcu pe 29, iar Alexandra Chiper pe 32.

La floreta feminin, Andreea Andrei a ocupat locul al saptelea, dupa 10-13, in sferturi, cu rusoaica Polina Repina, Corina Indrei s-a clasat pe 29, Anita Vintila pe 32, iar Ana Tabacu pe 40.

In proba masculina de sabie, Costin Hanceanu s-a situat pe pozitia 11, Tudor Popa pe 22, Mihai Bela pe 30, iar Mihnea Rotariu pe 32.

La floreta feminin pe echipe, Romania a ratat medalia de bronz, fiind invinsa in meciul pentru locurile trei-patru de Ungaria, cu 45-29. Pina la partida cu Ungaria, Romania invinsese Slovacia, cu 45-20, Polonia, cu 43-30, si cedase in fata Rusiei, cu 20-44.

La sabie masculin, pe echipe, dupa ce a pierdut in fata Ucrainei, cu 26-45, Romania a evoluat in turneul pentru locurile cinci-opt, cistigind intilnirile cu Polonia si cu Franta cu acelasi scor, 45-41.