19.8 C
Știri de ultima orăSportRossi s-a impus fara emotii

Rossi s-a impus fara emotii

Valentino Rossi (foto), pilotul italian al echipei Yamaha, a cistigat fara emotii Marele Premiu al Marii Britanii la motociclism viteza, clasa Moto GP, care s-a desfasurat duminica, pe circuitul de la Donington Park. Rossi a fost inregistrat cu timpul de 45 de minute, 30 de secunde si 473 de miimi la finalul celor 120,69 km ai cursei (30 de tururi). El a fost urmat de americanul Colin Edwards (45 de minute, 33 de secunde si 418 miimi) si de spaniolul Sete Gibernau (45 de minute, 34 de secunde si 899 de miimi), ambii pe motociclete Honda.

Dupa disputarea a noua dintre cele 16 etape ale Campionatului Mondial de motociclism viteza, in clasamentul general conduce Valentino Rossi, cu 164 de puncte, care este urmat, de Sete Gibernau si de Max Biaggi, cu cite 142 de puncte fiecare.

La clasa 250 cmc, cursa de la Donington Park a fost cistigata de spaniolul Daniel Pedrosa (Honda), in timp ce la 125 cmc a terminat invingator italianul Andrea Dovizioso (Honda).