14.7 C
Știri de ultima orăSportSteaua Electrocarbon a invins Petrom Ploiesti!

Steaua Electrocarbon a invins Petrom Ploiesti!

Putini din cei peste 500 de spectatori care au umplut pina la refuz sala LPS Slatina credeau intr-o victorie a echipei gazda. Prin prisma locului ocupat in clasament de cele doua combatante, precum si a jocului etalat de-a lungul campionatului, partida a avut o favorita certa, Petrom Ploiesti.

Meciul a inceput in nota de dominare a echipei oaspete, care si-a adjudecat fara emotii primul set (25-23). Setul al doilea n-a avut istoric, prahovenii impunindu-se cu un sec 25-16. Revenirea echipei gazda s-a produs incepind cu setul al treilea, mansa in care titratii voleibalisti prahoveni au indeplinit doar rolul de sparing-partneri pentru echipierii Stelei (25-17). Setul al patrulea a avut de toate: rasturnari spectaculoase de scor, decizii contestate ale arbitrilor si o echipa gazda mai lucida pe final. Scor 27-25 pentru Steaua Electrocarbon, care a intrat cu un moral superior in ultimul act al meciului, pe care l-a cistigat la pas, in stil de mare echipa.