20.6 C
Știri de ultima orăSportBancarii privesc spre turul doi

Bancarii privesc spre turul doi

FC National a invins joi seara, pe teren propriu, cu 3-0 (2-0), formatia olandeza SC Heereveen, in prima mansa a turului intii al Cupei UEFA. Au marcat: Curt ‘8, S. Ilie ’29 (p), Olah ’60. Obtinind o victorie la scor de forfait, bancarii au facut un pas mare spre calificarea in turul secund al Cupei UEFA. Elevii lui Zenga au avut o evolutie foarte buna, naucindu-si adversarii, carora le-au marcat trei goluri. Heerenveen, care in urma cu doua sezoane juca in Liga Campionilor, a incercat sa joace ofensiv abia spre finalul meciului, fara efect insa.

Au evoluat formatiile: FC National (antrenor: Walter Zenga): Vintila – D. Petrescu, Curt, Prodan, P. Marin – Olah, Caramarin (’90, Keca), Ov. Petre, Coman (’86, Duro) – Sg. Radu (’83, Iacob), S. Ilie. SC Heerenveen (antrenor: Fope de Haan): Vonk – Hansson, Klompe (’67, Jensen), G. de Nooijer (’76, Venema), Edman – Nurmela, Hansma, Radomski, Barsom – Denneboom (’61, Kolk), Selakovici.

Patru romani au marcat joi

Patru jucatori romani, Adrian Mutu, Daniel Pancu, Dumitru Mitu si Marian Dinu, au marcat in meciurile jucate de echipele lor joi, in prima mansa a turului intii al Cupei UEFA. Atacantul Parmei, Adrian Mutu, a marcat in minutul 52 unicul gol al formatiei sale in partida disputata, in deplasare, cu TSKA Moscova, scor 1-1. Daniel Pancu a marcat in minutul 30 al meciului pe care echipa sa, Besiktas Istanbul, antrenata de Mircea Lucescu, l-a terminat la egalitate, scor 2-2, pe teren propriu, cu FK Sarajevo. Dumitru Mitu a inscris un gol pentru Dinamo Zagreb in partida de pe teren propriu, cu Zalaegerszegi, scor 6-0. Si Marian Dinu, jucator la Zimbru Chisinau, a inscris un gol in partida cu Betis Sevilla, numai ca a fost in propria poarta.