20.6 C
Știri de ultima orăSportVictorie clara in fata brasovenilor

Victorie clara in fata brasovenilor

Lignitul Pinoasa BTT Tirgu Jiu – Dinamo Brasov 33-21 (16-11)

Etapa a zecea a campionatului Ligii Nationale de handbal masculin a readus echipa Lignitul Pinoasa BTT Tirgu Jiu pe locul cinci in clasament. Meciul disputat duminica in Sala Sporturilor din Tirgu Jiu, in compania celor de la Dinamo Brasov, s-a incheiat cu o victorie clara a celor de la Lignitul Pinoasa cu scorul de 31-22 (16-11). Prima repriza nu a fost lipsita de emotii pentru elevii lui Constantin Niculescu care, desi au condus pe toata durata celor 30 de minute, s-au vazut de mai multe ori la un pas de a fi egalati. In minutele 10, 21 si 24, oaspetii s-au apropiat la cite un gol diferenta pe fondul unor ratari nepermise ale gorjenilor. Fazele au fost extrem de rapide de la o poarta la alta, spre multumirea celor aproximativ 1.000 de spectatori prezenti in tribune.

Mult mai rapizi s-au dovedit insa brasovenii, care au inscris in urma unor astfel de contraatacuri in viteza. De asemenea, portarul brasovean Iordan Miclea a avut citeva interventii spectaculose in multe situatii in care tirgujienii ajungeau in fata portii. Situatia s-a redresat catre finalul primei reprize, dupa ce antrenorul a schimbat tactica de atac. Scorul la pauza a fost de 16-11, jumatate din golurile celor de la Lignitul fiind reusite de Ciprian Alesu. Acesta s-a dovedit la fel de activ si in repriza secunda, inscriind in total 12 goluri pentru echipa sa. Celelalte goluri au fost reusite de Burcea – 6, Sandru – 5, Andries – 4, Ilies – 3, Sut – 2 si Cercel – 1. De remarcat si cele citeva parade ale capitanului echipei tirgujiene Cornel Bichir care si-a salvat colegii in multe situatii dificile, el primind doar zece goluri in repriza secunda.