Știri de ultima orăLocalGorjTransportatorii, verificați de polițiștii gorjeni. Zeci de sancțiuni și vehicule imobilizate pentru nereguli constatate în trafic

Transportatorii, verificați de polițiștii gorjeni. Zeci de sancțiuni și vehicule imobilizate pentru nereguli constatate în trafic

Polițiștii gorjeni au desfășurat o acțiune de control pentru verificarea respectării legislației în domeniul transportului rutier public de marfă, persoane, TAXI și transport alternativ.

Activitatea a avut loc la data de 24 iulie 2026 și a fost organizată de polițiști din cadrul Serviciului Rutier Gorj și ai Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu, împreună cu reprezentanți ai Biroului pentru Imigrări Gorj și ai Direcției Regionale Antifraudă Fiscală 4 Târgu Jiu.

La acțiune au participat 13 efective, respectiv 10 polițiști, un reprezentant al Biroului pentru Imigrări Gorj și doi inspectori antifraudă, informeaza IPJ Gorj.

39 de sancțiuni aplicate pentru abaterile constatate

În urma verificărilor efectuate în trafic, autoritățile au aplicat 39 de sancțiuni contravenționale.

Cele mai multe sancțiuni au vizat încălcări ale legislației rutiere, dar și nereguli privind regimul transporturilor și activitatea operatorilor economici.

Sancțiunile au fost aplicate pentru:

  • încălcarea prevederilor O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice – 16 sancțiuni;
  • încălcarea prevederilor H.G. nr. 1317/2023 – 3 sancțiuni;
  • încălcarea prevederilor O.G. nr. 43/1997 privind regimul drumurilor – 5 sancțiuni;
  • încălcarea prevederilor H.G. nr. 1373/2008 – 4 sancțiuni;
  • încălcarea prevederilor O.G. nr. 37/2007 – 10 sancțiuni;
  • încălcarea prevederilor Legii nr. 38/2003 – o sancțiune.

Totodată, polițiștii au retras cinci certificate de înmatriculare și șapte plăcuțe cu numere de înmatriculare.

Camioane cu depășiri de greutate și dimensiuni, oprite de la circulație

În cadrul controalelor, polițiștii au identificat patru autovehicule de transport marfă care transportau agregate și care depășeau masa totală maximă admisă.

De asemenea, a fost depistat un ansamblu de vehicule care transporta prefabricate metalice și care depășea lățimea maximă permisă.

Cei cinci operatori de transport au fost sancționați contravențional conform prevederilor O.G. nr. 43/1997 privind regimul drumurilor.

Pentru cele cinci autovehicule a fost dispusă măsura imobilizării, prin reținerea plăcuțelor de înmatriculare, până la îndeplinirea condițiilor legale pentru continuarea transportului.

Transport fără documentele necesare: două vehicule, cu dreptul de utilizare suspendat

Polițiștii au mai depistat un autovehicul destinat transportului de marfă și un autovehicul destinat transportului de persoane care efectuau activități de transport fără a deține copia conformă necesară.

În ambele cazuri, autoritățile au dispus suspendarea dreptului de utilizare a vehiculelor pentru o perioadă de șase luni.

Măsura a fost aplicată prin reținerea plăcuțelor de înmatriculare și a certificatelor de înmatriculare.

Controalele vor continua

Pe durata desfășurării acțiunii nu au fost înregistrate accidente rutiere produse din vina conducătorilor autovehiculelor destinate transportului rutier public de marfă, persoane, TAXI sau transport alternativ.

Polițiștii anunță că astfel de controale vor continua și în perioada următoare, în funcție de evoluția situației operative, pentru prevenirea accidentelor și combaterea transporturilor desfășurate cu încălcarea prevederilor legale.

Citeşte şi: Fiul unei femei din Turceni, reținut după ce ar fi încălcat ordinul de protecție emis împotriva sa


ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS