17.5 C

Scurte ştiri

Sergiu Radu a adus trei puncte
lui Energie Cottbus

Atacantul român Sergiu Radu a adus trei puncte lui Energie Cottbus, el înscriind din penalti unicul gol al partidei pe care formaţia sa a câştigat-o duminică, scor 1-0, pe teren propriu, cu München 1860, în etapa a 12-a din liga a doua germană. Fostul jucător al echipelor bucureştene FC Naţional şi Rapid a punctat în minutul 62, dintr-o lovitură de la 11 metri obţinută de Emil Jula. „Schijă“ a ajuns astfel la patru reuşite în actuala stagiune din 2.Bundesliga. Toţi cei trei jucători români din lotul lui Energie – Sergiu Radu, Emil Jula şi Ovidiu Burcă – au fost titulari în meciul cu München 1860, de la care Florin Lovin a lipsit, fiind accidentat. În urma acestui rezultat, Cottbus a acumulat 15 puncte şi a urcat pe locul 11 în clasament, în timp ce München 1860 a coborât pe poziţia a 15-a, cu 11 puncte.

Max Nicu ţine „lanterna roşie“

Mijlocaşul român Max Nicu a fost titular şi a evoluat până în minutul 74 al meciului pe care formaţia sa, Hertha Berlin, l-a pierdut duminică, pe teren propriu, în faţa lui FC Koln, scor 0-1 (Novakovic ’6), în etapa a 12-a a Bundesligii. Hertha continuă să deţină „lanterna roşie“ a ierarhiei primei ligi germane, cu doar patru puncte acumulate. Tot duminică s-au mai desfăşurat întâlnirile Hannover – Hamburg SV 2-2 (Konan ’28, Stajner ’88 / Jansen ’15, Elia ’44) şi Werder Bremen – Borussia Dortmund 1-1 (Ozil ’36 / Barrios ’54). Meciul Bayer Leverkusen – Eintracht Frankfurt 4-0 s-a jucat vineri, în timp ce partidele Bayern München – Schalke 1-1, Hoffenheim – Wolfsburg 1-2, Bochum – Freiburg 1-2, Borussia Monchengladbach – VfB Stuttgart 0-0 şi Mainz – Nürnberg 1-0 s-au disputat sâmbătă. Lideră este Bayer Leverkusen, cu 26 de puncte, aceasta fiind urmată, în ordine, de Werder Bremen (23 de puncte) şi de Hamburg SV (23 de puncte).

Adrian Ropotan, la al doilea gol
în Rusia

Mijlocaşul român al formaţiei Dinamo Moscova, Adrian Ropotan, a deschis scorul în partida pe care echipa sa a câştigat-o duminică, pe terenul lui Spartak Nalcik, scor 4-2, în etapa a 28-a din campionatul Rusiei. Fostul jucător al lui Dinamo Bucureşti a înscris chiar în minutul 1 al întâlnirii, iar la pauză a fost înlocuit. Să remarcăm că Ropotan a marcat cel de-al doilea său gol în campionatul Rusiei, după cel reuşit în luna septembrie, contra concitadinei Spartak. În urma acestui rezultat, Dinamo Moscova a acumulat 39 de puncte şi se menţine pe poziţia a 8-a în competiţia internă, fără a mai avea însă şanse să termine pe un loc care să îi asigure participarea într-o cupă europeană.

Ştefan Radu a pierdut duelul
cu „diavolii“ milanezi

Fundaşul român Ştefan Radu a fost integralist în partida pe care formaţia sa, Lazio Roma, a pierdut-o duminică, pe teren propriu, în faţa lui AC Milan, scor 1-2 (Thiago Silva ’64-autogol / Thiago Silva ’21, Pato ’35). În disputa cu „diavolii milanezi“, care a contat pentru etapa a 12-a din Serie A, fostul jucător al lui Dinamo a fost avertizat cu un cartonaş galben, în minutul 90. În altă întâlnire din runda a 12-a, Bologna a învins echipa antrenată de Walter Zenga, Palermo, cu 3-1 (Zalayeta ’42, ’49, Di Vaio ’90 / S. Kjaer ’45). La oaspeţi, Dorin Goian a fost rezervă. Fiind accidentat, Mutu nu a jucat în partida pe care Fiorentina a câştigat-o în fieful lui Udinese, cu 1-0 (Vargas ’84). Tot în etapa a 12-a din Serie A, Genoa a învins Siena cu 4-2 (Crespo ’2, ’18, Palladino ’35, Floccari ’90 / Paolucci ’80, Maccarone ’82), meci în care mijlocaşul român Paul Codrea a jucat pentru formaţia oaspete până în minutul 72. Derbiul Internazionale – AS Roma s-a încheiat nedecis, 1-1 (Eto’o 48 / Vucinic 13), Chivu fiind ţinut pe banca de rezerve de tehnicianul campioanei Italiei, Jose Mourinho. Celelalte rezultate din runda a 12-a a primei ligi italiene: Bari – Livorno 1-0 (Allegretti ’5), Cagliari – Sampdoria 2-0 (Conti ’85, Matri ’89), Parma – Chievo 2-0 (Zaccardo ’41, Lanzafame ’72), Catania – Napoli 0-0, Atalanta – Juventus 2-5 (Valdes ‘51, Ceravolo ’71 / Camoranesi ’36, ’37, Melo ’55, Diego ’84, Trezeguet ’87). Clasament: 1. Internazionale Milano 29 de puncte; 2. Juventus 24; 3. AC Milan 22; 4. Fiorentina 21; 5. Sampdoria 21; 6. Genoa 20; 7. Parma 20; 8. Cagliari 19; 9. AS Bari 18; 10. Napoli 18; 11. Palermo 16; 12. Chievo 15; 13. AS Roma 15; 14. Udinese 15; 15. Bologna 12; 16. Lazio 11; 17. Atalanta 9; 18. Livorno 9; 19. Catania 8; 20. AC Siena 6.

Bölöni a câştigat derbiul cu Bruges
Formaţia antrenată de tehnicianul român Ladislau Bölöni, Standard Liege, a câştigat duminică, scor 3-1, derbiul cu FC Bruges, din etapa a 14-a a campionatului belgian. Golurile echipei din Liege au fost reuşite de Milan Jovanovic (’6, ’15) şi de Witsel (’36), în timp ce pentru FC Bruges a marcat Geraerts (’78). După acest rezultat, Standard Liege rămâne pe locul 3, cu 25 de puncte, la şapte puncte în urma liderei Anderlecht. Poziţia a doua a ierarhiei primei ligi belgiene este ocupată de FC Bruges, care are 30 de puncte.