Știri de ultima orăActualitateȘoferii nu vor mai fi amendați dacă uită permisul sau talonul acasă

Șoferii nu vor mai fi amendați dacă uită permisul sau talonul acasă

Senatul a adoptat un proiect de lege prin care șoferii să nu mai fie amendați dacă uită acasă permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare.

Inițiativa legislativă prevede eliminarea sancțiunii aplicate în prezent pentru lipsa documentelor asupra conducătorului auto, în condițiile în care acestea pot fi verificate electronic de către polițiști.

„Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei doar pentru că nu aveai documentele asupra ta”, se arată în mesajul publicat pe Facebook deputatul USR Alexandru Dimitriu.

Proiectul de lege, depus în aprilie, propune modificarea și completarea Codului rutier astfel încât să se considere îndeplinită obligația de prezentare a documentelor „dacă datele aferente pot fi verificate de către polițistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale”.

Proiectul de lege trebuie să fie dezbătut și aprobat și de Camera Deputaților, care este for decizional.

Citeşte şi: Patru angajați CFR, reţinuți pentru că au furat combustibil din depozite sau automotoare

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS