12.9 C
Craiova
luni, 16 mai, 2022
Știri de ultima orăActualitate19.105 cazuri noi de COVID-19 în România

19.105 cazuri noi de COVID-19 în România

În total, până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.964.021 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 25.473 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.806.581 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.105 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), cu 2.495mai mult decât în ziua anterioară. 2.084 dintre cazurile noi din 24 de oresunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba36.3832923,91
2.Arad45.9734694,01
3.Argeș48.6402552,65
4.Bacău46.0446214,09
5.Bihor57.2617696,29
6.Bistrița-Năsăud21.8611955,61
7.Botoșani25.6103393,57
8.Brașov73.9376496,70
9.Brăila23.848491,48
10.Buzău26.0132342,05
11.Caraș-Severin20.4441172,35
12.Călărași18.4661161,34
13.Cluj99.75670410,58
14.Constanța75.6948735,39
15.Covasna13.892761,79
16.Dâmbovița38.5932062,45
17.Dolj47.4684351,90
18.Galați46.7023232,54
19.Giurgiu20.7221171,77
20.Gorj15.943631,14
21.Harghita16.1191923,80
22.Hunedoara38.9903334,37
23.Ialomița20.4211191,79
24.Iași77.4706703,30
25.Ilfov82.2345457,58
26.Maramureș36.3677515,87
27.Mehedinți16.226570,99
28.Mureș42.9654092,64
29.Neamț34.8574443,82
30.Olt26.975911,03
31.Prahova66.9252792,64
32.Satu Mare24.0223985,49
33.Sălaj19.5662754,19
34.Sibiu47.0353505,34
35.Suceava46.0965787,32
36.Teleorman25.8101081,29
37.Timiș98.10513188,59
38.Tulcea14.9561632,71
39.Vaslui28.2401761,61
40.Vâlcea28.1021712,38
41.Vrancea19.1541922,07
42.Mun. București332.96727267,15
43.Din străinătate**3.69025
44.Cazuri noi nealocate pe județe

13.479*
1833
TOTAL1.964.02119.105

1.394 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.394 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD31
3ARGEŞ19
4BACĂU49
5BIHOR30
6BISTRIŢA-NĂSĂUD23
7BOTOŞANI16
8BRĂILA7
9BRAŞOV57
10BUZĂU26
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN12
13CLUJ77
14CONSTANŢA53
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA13
17DOLJ39
18GALAŢI31
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA18
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA7
24IAŞI80
25ILFOV69
26MARAMUREŞ23
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI242
29MUREŞ33
30NEAMŢ63
31OLT9
32PRAHOVA29
33SĂLAJ19
34SATU MARE19
35SIBIU31
36SUCEAVA68
37TELEORMAN7
38TIMIŞ87
39TULCEA3
40VÂLCEA20
41VASLUI6
42VRANCEA9

Total1.394

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Un mort și mai mulți răniți într-un atac într-o...

O persoană a fost ucisă şi alte patru au...

ȘTIRI GdS