5.7 C
Craiova
marți, 26 octombrie, 2021
Știri de ultima orăActualitate6.789 de cazuri noi de COVID-19 în România

6.789 de cazuri noi de COVID-19 în România

Până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.158.841 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 80 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.082.701 pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.789 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), dintre care 80 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba221491011,36
2.Arad251001011,66
3.Argeș28564840,92
4.Bacău281201251,44
5.Bihor304881151,12
6.Bistrița-Năsăud135781172,76
7.Botoșani155231051,89
8.Brașov452341751,28
9.Brăila13825460,86
10.Buzău13270480,83
11.Caraș-Severin12361831,52
12.Călărași11088641,59
13.Cluj613783272,55
14.Constanța459123081,96
15.Covasna8781310,61
16.Dâmbovița23510980,94
17.Dolj28903662,06
18.Galați292441541,39
19.Giurgiu11896761,68
20.Gorj9824481,03
21.Harghita8652300,66
22.Hunedoara239511091,16
23.Ialomița11460621,28
24.Iași452932191,53
25.Ilfov48277933,39
26.Maramureș226411692,67
27.Mehedinți9015811,37
28.Mureș24901910,89
29.Neamț20438971,29
30.Olt15774781,67
31.Prahova377222021,58
32.Satu Mare151781303,33
33.Sălaj11598491,72
34.Sibiu27837831,54
35.Suceava269591991,99
36.Teleorman150081221,96
37.Timiș588264813,09
38.Tulcea8805170,84
39.Vaslui174051281,55
40.Vâlcea17203801,22
41.Vrancea11471341,19
42.Mun. București19534010482,91
43.Din străinătate**138215
44.Cazuri noi nealocate pe județe

4957*
900
TOTAL1.158.8416.789

580 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 580 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD17
3ARGEŞ10
4BACĂU8
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI12
8BRĂILA0
9BRAŞOV11
10BUZĂU12
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ15
14CONSTANŢA31
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ12
18GALAŢI9
19GIURGIU8
20GORJ9
21HARGHITA5
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA2
24IAŞI25
25ILFOV23
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI105
29MUREŞ17
30NEAMŢ16
31OLT15
32PRAHOVA11
33SĂLAJ19
34SATU MARE26
35SIBIU6
36SUCEAVA28
37TELEORMAN19
38TIMIŞ22
39TULCEA0
40VÂLCEA4
41VASLUI0
42VRANCEA15

Total580

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Halep, înainte de duelul cu Gabi Ruse: „ Îmi...

Tragerea la sorţi a tabloului principal de la Transylvania...

ȘTIRI GdS