8.4 C
Craiova
duminică, 18 aprilie, 2021
Știri de ultima oră Actualitate 4.342 de cazuri noi de COVID-19 în România

4.342 de cazuri noi de COVID-19 în România

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că până astăzi, 5 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 820.931 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

752.234 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.342 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba15893762,36
2.Arad17713902,16
3.Argeș21442670,98
4.Bacău20740891,28
5.Bihor21796921,49
6.Bistrița-Năsăud8975371,16
7.Botoșani11199521,28
8.Brașov330472173,25
9.Brăila9976390,96
10.Buzău9698360,75
11.Caraș-Severin8487421,12
12.Călărași7735220,78
13.Cluj413372843,60
14.Constanța327701011,90
15.Covasna603380,94
16.Dâmbovița18190871,70
17.Dolj201231221,83
18.Galați208051051,43
19.Giurgiu8064661,64
20.Gorj7205472,06
21.Harghita6333160,77
22.Hunedoara162181062,70
23.Ialomița8376281,11
24.Iași342411431,29
25.Ilfov321862413,31
26.Maramureș174421182,98
27.Mehedinți6191261,18
28.Mureș18187500,96
29.Neamț14334571,33
30.Olt11588571,09
31.Prahova27588770,77
32.Satu Mare10190712,07
33.Sălaj8278472,36
34.Sibiu204661022,00
35.Suceava21327661,08
36.Teleorman10096381,31
37.Timiș407203545,50
38.Tulcea6531220,96
39.Vaslui13227311,06
40.Vâlcea12202701,64
41.Vrancea8421350,93
42.Mun. București1324529273,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe3109*-19
TOTAL820.9314.342

834 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 834 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA43
2ARAD14
3ARGEŞ15
4BACĂU17
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI7
8BRĂILA3
9BRAŞOV17
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ41
14CONSTANŢA76
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ7
18GALAŢI19
19GIURGIU10
20GORJ18
21HARGHITA5
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA4
24IAŞI41
25ILFOV41
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI105
29MUREŞ18
30NEAMŢ13
31OLT23
32PRAHOVA17
33SĂLAJ8
34SATU MARE23
35SIBIU15
36SUCEAVA21
37TELEORMAN19
38TIMIŞ56
39TULCEA2
40VÂLCEA10
41VASLUI16
42VRANCEA7

TOTAL834

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

52 de noi cazuri Covid-19 în Dolj, în ultimele...

Prefectura Dolj anunță, duminică, 18 aprilie, că au fost...

ȘTIRI GdS

52 de noi cazuri Covid-19 în Dolj, în ultimele...

Prefectura Dolj anunță, duminică, 18 aprilie, că au fost înregistrate 52 de cazuri noi de coronavirus, la 413 teste efectuate în ultimele 24 de...

Bărbatul agresat de polițiștii argeșeni a murit asfixiat

Bărbatul care a murit după o intervenție a polițiștilor argeșeni a avut o moarte violentă, în urma asfixiei mecanice, după comprimarea gâtului și toracelui,...

Mahler: Legislaţia învechită nu permite angajarea de personal suficient...

Managerul Institutului „Marius Nasta”, Beatrice Mahler, afirmă că legislaţia este învechită şi nu permite angajarea de personal suficient în secţiile ATI, unde pacienţii au...

Marinos Ouzounidis: „Trebuie ceva mai mult în plan ofensiv“

Antrenorul formației Universitatea Craiova, Marinos Ouzounidis, a afirmat, după remiza cu Sepsi, că nu este mulțumit de realizările din teren. El a admis că...

Precizările STS despre platformele Covid-19: Datele nu pot fi...

Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a făcut câteva precizări despre cele două aplicații, Corona Form și Alerte MS, pentru corecta informare a opiniei publice....

Prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni

Agenția Națională de Meteorologie anunță că urmează două săptămâni cu temperaturi mai coborâte decât cele normale. Temperaturile cresc abia din săptămâna care urmează Paștelui Ortodox. Iată...