0 C
Craiova
marți, 2 martie, 2021
Știri de ultima oră Actualitate România: 3.353 de cazuri noi de COVID-19

România: 3.353 de cazuri noi de COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că până astăzi, 15 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 688.270 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

618.673 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.353 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13060571,94
2.Arad14939771,56
3.Argeș19664481,46
4.Bacău17639851,6
5.Bihor19064652,07
6.Bistrița-Năsăud7854261,37
7.Botoșani9005631,49
8.Brașov270721012,61
9.Brăila8971611,91
10.Buzău8698180,81
11.Caraș-Severin7139462,17
12.Călărași6797351,31
13.Cluj331192943,93
14.Constanța284921062,81
15.Covasna5344251,2
16.Dâmbovița15785411,76
17.Dolj164841091,63
18.Galați177311352,5
19.Giurgiu6892151,68
20.Gorj5383290,87
21.Harghita5549100,64
22.Hunedoara12596451,62
23.Ialomița7314441,52
24.Iași296131381,21
25.Ilfov268021514,56
26.Maramureș120871572,53
27.Mehedinți5319151,05
28.Mureș15916381,31
29.Neamț11888651,44
30.Olt10108310,77
31.Prahova25146631,31
32.Satu Mare7660731,49
33.Sălaj6655291,74
34.Sibiu17840411,71
35.Suceava172181841,81
36.Teleorman8459451,68
37.Timiș294822594,24
38.Tulcea5818261,51
39.Vaslui11352721,75
40.Vâlcea10493521,63
41.Vrancea7468410,78
42.Mun. București1110964693,44
43.Cazuri noi nealocate pe județe3259-131 
 TOTAL688.2703.353 

788 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 788 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD13
3ARGEŞ15
4BACĂU15
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI10
8BRĂILA11
9BRAŞOV16
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ41
14CONSTANŢA67
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ9
18GALAŢI16
19GIURGIU5
20GORJ7
21HARGHITA6
22HUNEDOARA26
23IALOMIŢA11
24IAŞI36
25ILFOV34
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI142
29MUREŞ17
30NEAMŢ12
31OLT18
32PRAHOVA4
33SĂLAJ8
34SATU MARE15
35SIBIU9
36SUCEAVA65
37TELEORMAN5
38TIMIŞ48
39TULCEA4
40VÂLCEA14
41VASLUI9
42VRANCEA2
 TOTAL788

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Tramvaiele noi destinate Craiovei, telenovelă fără sfârşit

Tramvaiele noi destinate Craiovei devin o telenovelă fără sfârşit. La mai bine de doi ani de când a fost lansată licitaţia, procedura a intrat în impas.

ȘTIRI GdS

Tramvaiele noi destinate Craiovei, telenovelă fără sfârşit

Tramvaiele noi destinate Craiovei devin o telenovelă fără sfârşit. La mai bine de doi ani de când a fost lansată licitaţia, procedura a intrat în impas.

Megaîntâlnire la primărie: Cine poluează Craiova?

Aerul din Craiova continuă să fie irespirabil. Craiovenii se plâng de praf, miros de cărbune, fum. Concret există poluare, dar cine sunt poluatorii? La sfârşitul...

Plângere penală după vânzarea Abatorul Podari

Vânzarea de către un lichidator judiciar a Abatorului Podari vine "la pachet" cu o plângere penală la DNA, dar şi acţiuni în instanţă. Abatorul Podari, deţinut de omul de afaceri Dinel Staicu, a fost vândut de lichidatorul judiciar al Băncii Internaţionale a Religiilor la sfârşitul anului trecut, după ani de procese. Problema este, spune un craiovean, că lichidatorul a vândut şi o clădire(cantina) şi terenul cumpărate de el în 1998, respectiv 1999.

Medicii, prea scumpi pentru şcolile şi grădiniţele din Dolj

În plină pandemie, multe şcoli din Dolj nu au medic şcolar. Primarii spun că acum în pandemie nu au avut bani pentru a încheia...

Psih. Mihaela Sârbu: Cum ne pot afecta relațiile toxice...

O relaţie este, pentru majoritatea oamenilor, un punct de echilibru. Dar există situaţii când relaţiile se deteriorează şi ajung să ne afecteze emoţional. Mulţi...

Un bărbat a sechestrat şi înjunghiat mortal doi muncitori

Un bărbat, de aproximativ 60 de ani, din Onești, a sechestrat, luni, într-un imobil din localitate, doi muncitori care efectuau lucrări de reparații, a...