6.6 C
Craiova
vineri, 14 noiembrie, 2025
Știri de ultima orăActualitateDoljul, pregătit pentru vaccinare

Doljul, pregătit pentru vaccinare

DSP Dolj recomandă vaccinarea atât împotriva gripei obişnuite, cât şi împotriva gripei noi. Numărul total al îmbolnăvirilor cu gripă pandemică ajunsese vineri la 51 de cazuri în Dolj.

Vaccinarea împotriva virusului gripal AH1N1 va fi opţională, iar cadrele medicale vor avea prioritate, a declarat vineri dr. Ştefan Popescu, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Dolj.
„Nimeni nu va fi obligat să se vaccineze împotriva gripei noi. Fiecare va face cum va crede de cuviinţă. Eu, de exemplu, mă voi vaccina. În fiecare an m-am vaccinat şi nu m-am îmbolnăvit niciodată de gripă. Organizaţia Mondială a Sănătăţii recomandă vaccinarea, ba, mai mult, spune că este bine să ne vaccinăm atât împotriva gripei sezoniere, cât şi împotriva gripei noi“, a spus Popescu. Campania de vaccinare gratuită împotriva virusului AH1N1 va începe după 20 noiembrie, adică după ce vor fi puse la punct toate amănuntele legate de avizarea vaccinului pandemic. Pentru început, vor fi vaccinaţi adulţii, iar prioritate vor avea cadrele medicale, care au riscul cel mai mare de expunere şi infectare. În judeţul Dolj, numărul personalului medical apt de vaccinare este de 9.000, potrivit datelor DSP.  
Tot reprezentanţii DSP Dolj susţin că vaccinarea copiilor va începe în luna decembrie şi va culmina în ianuarie 2010 cu vaccinarea elevilor. Guvernul va achiziţiona în regim de urgenţă peste 500.000 de doze de vaccin din import pentru vaccinarea copiilor cu vârste cuprinse între 6 luni şi 15 ani, iar vaccinul pentru adulţi va fi furnizat de Institutul „Cantacuzino“ din Bucureşti.

Medicii liniştesc populaţia

Reprezentanţii DSP Dolj susţin că populaţia nu trebuie să intre în panică, pentru că gripa nouă, chiar dacă se răspândeşte foarte repede, dă rareori forme grave de îmbolnăvire. „Toate cazurile de până acum au fost uşoare. Este o boală care poate fi dusă pe picioare, cum s-ar zice, iar multe îmbolnăviri vor trece neobservate pentru că vor fi tratate ca simple răceli. Numai la persoanele tarate există riscul producerii unor complicaţii. De exemplu, bătrânii cu boli de inimă sau afecţiuni pulmonare ar putea să facă insuficienţă respiratorie“, a precizat Ştefan Popescu.
De joi, de la ora 11.00, şi până vineri, la aceeaşi oră, în judeţul Dolj se înregistraseră şapte cazuri noi de gripă cu AH1N1. Este vorba de o elevă de zece ani din clasa a IV-a C a Şcolii Generale Filiaşi, o femeie de 41 de ani, mama unuia din elevii bolnavi de la Filiaşi, o elevă de 15 ani, din clasa a IX-a H, de la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti“ din Craiova, o elevă de 11 ani din clasa a-VII-a B de la Liceul „Henri Coandă“ Craiova şi fratele ei de 16 ani, elev în clasa a X-a G la Colegiul Naţional „Gheorghe Chiţu“. Pe lista cazurilor confirmate se numără şi o studentă de 20 de ani de la Facultatea de Mecanică din Craiova. Pe lângă acestea a mai fost confirmat şi un caz de transmitere din afara ţării, la un craiovean de 29 de ani. S-a dispus efectuarea dezinfecţiei la Şcoala Generală nr. 36 (clasele a V-a şi a VII-a A), la Clubul Şcolar din str. Nicolae Titulescu nr. 22A, la Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti“ (clasa a IX-a D, laboratorul de fizică) şi suspendarea cursurilor la clasa a IX-a D şi clasa a IX-a H de la CN „Fraţii Buzeşti“ şi a Clubului Copiilor din Filiaşi, pentru şapte zile, începând cu 5 noiembrie 2009. Directoarea Liceului Henri Coandă, Aurora Simon, a declarat că, de fapt, bolnav confirmat este mama elevei. „Fetiţa a lipsit de la şcoală de o săptămână din cauza unei laringite acute, iar DSP a considerat că şi ea este bolnavă, deoarece a intrat în contact cu mama ei. Elevii din liceu nu au intrat în contact cu ea“, a spus directoarea. Numărul total de îmbolnăviri ajunsese la 51 în Dolj, dintre care 17 la Filiaşi şi 34 în Craiova. În Spitalul Clinic de Boli Infecţioase „Victor Babeş“ erau internate patru persoane, dintre care trei copii şi un adult, cu evoluţie favorabilă.

Recomandări

DSP Dolj atenţionează populaţia să respecte avertizările medicilor cu privire la igiena personală şi recomandă evitarea aglomerărilor umane. În cazul apariţiei oricăror simptome de viroză respiratorie trebuie evitată automedicaţia şi este necesar consultul medicului de familie, care poate recomanda prezentarea la un medic specialist. Nu este necesară prezentarea la medicul specialist din spital fără a prezenta semne de îmbolnăvire şi fără recomandarea medicului de familie.
Izolarea bolnavilor la domiciliu este foarte importantă pentru limitarea răspândirii virusului.
Simptomele infecţiei cu virusul gripal AH1N1 sunt asemănătoare cu cele ale virozelor respiratorii: rinoree, jenă în gât, febră peste 37 grade, stare generală proastă.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

28 COMENTARII